Informacja o RODO

---> Czytaj więcej…

Zgadzam się

O regionie

Małopolskie ze stolicą w Krakowie zajmuje obszar o powierzchni 15 200 km² i leży na Wyżynie Małopolskiej oraz częściowo w Karpatach Zachodnich. To ciekawie ukształtowane, bogate w tradycje i zwyczaje tereny, obfitujące w liczne zabytki i osobliwości przyrody. Region jest zróżnicowany krajobrazowo. Najniżej położone miejsce znajduje się na wysokości 130 m n.p.m., a najwyższy punkt (2 499 m) – Rysy jest najwyższym szczytem Polski. Na południu tego regionu piętrzą się łańcuchy Tatr - jedynych polskich gór typu alpejskiego oraz Beskidów - łagodnego pasma gór fliszowych z pięknymi lasami, polami i utworzonymi w dolinach zalewami. Znajdują się tu również wapienne Pieniny z pienińskim przełomem Dunajca, który jest pomnikiem przyrody o światowym znaczeniu. 

Małopolskę z zachodu na wschód przecina największa polska rzeka Wisła. Jest to naturalna granica między górami a niziną. Za linią Wisły rozciąga się jurajska Wyżyna Krakowsko-Częstochowska z wapiennymi ostańcami, wąwozami i jaskiniami. Najbardziej znane są słynna Maczuga Herkulesa - wapienny ostaniec w Pieskowej Skale i Dolina Prądnika koło Ojcowa. Na wyżynie tej znajduje się też jedyna w Europie Pustynia Błędowska.

Małopolska znana jest z Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego, w którego skład wchodzi 11 parków krajobrazowych: Park Krajobrazowy Beskidu Małego, Bielańsko-Tyniecki Park Krajobrazowy, Ciężkowicko-Rożnowski Park Krajobrazowy, Dłubniański Park Krajobrazowy, Park Krajobrazowy "Dolinki Krakowskie", Park Krajobrazowy Orlich Gniazd, Park Krajobrazowy Pasma Brzanki, Popradzki Park Krajobrazowy, Rudniański Park Krajobrazowy, Tenczyński Park Krajobrazowy i Wiśnicko-Lipnicki Park Krajobrazowy.

W maju odbywają się tu Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego, podczas których odwiedzający region turyści mogą obejrzeć zabytki na co dzień zamknięte. Atutem regionu jest Szlak Architektury Drewnianej z 250 interesującymi kościołami, cerkwiami, dzwonnicami, staropolskimi dworami, drewnianymi willami i skansenami oraz z cyklem letnich koncertów. Przemierzanie Szlaku Orlich Gniazd z wąwozami, ruinami twierdz, zabytkowe kościoły i fantastycznymi zamczyskami. Na uwagę zasługują również Szlak Gotycki, Szlak Żydów Małopolski z synagogami, kirkutami i kamienicami, Szlak Cerkwi Łemkowskich oraz Szlak Solny.

Region przyciąga najpiękniejszymi i najbogatszymi w całej Polsce zamkami. Są to krakowski Wawel, zamek w Niepołomicach, malowniczy zamek w Nowym Wiśniczu. Warto też odwiedzić dworek Jana Matejki w Koryznówce, dwór Ignacego Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, w Bobowej cmentarz żydowski, zaś w Wysowej dwie zabytkowe cerkwie prawosławne.

Znane miasta Małopolski to rodzinne miasto papieża Jana Pawła II Wadowice, Miechów, gdzie w drewnianym dworku Tadeusza Kościuszki znajdują się pamiątki po insurekcji oraz bazylika Grobu Bożego z kopią Całunu Turyńskiego i krużgankami. A także Tarnów ze starówką z uliczkami w średniowiecznym układzie oraz surowymi gotyckimi i strojnymi renesansowymi kamienicami, Nowy Sącz z drugi co do wielkości rynkiem w Polsce, bogatym w zabytki Krakowem i leżącym na szlaku bursztynowym Starym Sączem. Małopolskie to także miasto Oświęcim, gdzie znajdował się największy niemiecki nazistowski obóz zagłady, dziś muzeum – to miejsce, które przypomina o ludobójstwie i terrorze II wojny światowej. 

Niezapomnianych wrażeń dostarczają turystom małopolskie góry: Gorce z Rabką i Muzeum Władysława Orkana oraz Łopuszna z dworem Tetmajerów, Beskid Żywiecki z Babią Górą i Suchą Beskidzką, gdzie trzeba uważać, bo w karczmie Rzym z XVIII wieku, diabła widywano.

 

Galeria zdjęć

/

Filmy

MAŁOPOLSKA. Zaskakuje.
MAŁOPOLSKA