Informacja o RODO

---> Czytaj więcej…

Zgadzam się

Jan Goetz Okocimski

Jan Goetz pojawił się w Okocimiu 26 kwietnia 1845 r. i do spółki z Josephem Neumannem założył browar, podpisując umowę z równym podziałem zysków i wkładów. Budowę browaru rozpoczęto 27 czerwca 1845. W 1852 roku po śmierci wspólnika Jan Goetz staje się jedynym właścicielem funkcjonującego już browaru.

Od tej też chwili, dzięki inwestycjom, browar zaczyna się rozwijać. Poza inwestycjami w rozbudowę i unowocześnianie browaru Jan Goetz wykupił również okoliczne ziemie dzięki czemu stał się wyłącznym właścicielem Okocimia Górnego, Średniego i Dolnego, wraz z okolicznymi lasami i gruntami ornymi.

Jan Goetz był również społecznikiem i filantropem, między innymi piastował funkcję dyrektora Kasy Zaliczkowej w Brzesku, członka Rady Powiatowej, członka Izby Przemysłowej i Handlowej w Krakowie.

Ufundował m.in. w 1862 roku pierwszą, podstawową szkołę ludową w Okocimiu Górnym, drugą większą w 1872 i po raz trzeci w 1891, która została wybudowana w 1896 roku już po jego śmierci.

W 1873 r. założył w Okocimiu Bibliotekę Publiczną, działającą do dziś, a także był założycielem ochotniczej straży ogniowej, często stając osobiście na jej czele.

W 1864 za pomoc i odwagę w ratowaniu miasteczka Brzesko otrzymał Złoty Krzyż Zasługi z Koroną od cesarza Franciszka Józefa.

21 sierpnia 1881 otrzymał od cesarza Franciszka Józefa szlachectwo I stopnia, z tytułem "Edler", predykatem "von Okocim" i herbem własnym. Od tej pory występował jako Goetz-Okocimski.

Jedną z ostatnich jego fundacji w 1884 r. był neogotycki kościół w Okocimiu Górnym.

Zmarł 14 marca 1893 roku, pochowany został w krypcie grobowej rodziny Goetz-Okocimskich.

Galeria zdjęć

/