Informacja o RODO

---> Czytaj więcej…

Zgadzam się

O miejscowości

Jest to miasto położone w województwie wielkopolskim, nad rzeką Dojcą. Wolsztyn wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z parowozami, niemniej jednak nie brakuje tutaj innych ciekawych atrakcji i miejsc wartych zobaczenia. Dowiedz się więcej, poznaj historię i odkryj wszystkie uroki miasta.

Wolsztyn – historia i położenie

Miasto położone jest w zachodniej części województwa wielkopolskiego. Od stolicy wielkopolski, Poznania, Wolsztyn dzieli jedynie 72 km, dzięki czemu chętnie odwiedzany jest przez poznańskich turystów. Znalezione na tych terenach naczynia gliniane wskazują, że pierwszą działalność człowieka w Wolsztynie można wskazać na okres kultury wczesnołużyckiej. Natomiast pierwsze dokumenty mówiące o tym terenie pochodzą z XII wieku.

Wolsztyńska turystyka

Miłośnicy spacerowania i turystyki mogą zwiedzić w Wolsztynie następujące obiekty krajobrazowe:

  • Dolina Dojcy
  • Jeziora Zbąszyńskie
  • Pojezierze Sławskie
  • Pszczewski Park Krajobrazowy
  • Przemęcki Park Krajobrazowy

Warto również odwiedzić tutejsze parki przepełnione zielenią.


Popularne atrakcje - Wolsztyn


Parowozownia – zlokalizowana przy ulicy Fabrycznej, stanowi jedyny europejski obiekt, w którym parowozy normalnotorowe obsługują planowy ruch pasażerski. Turyści mogą podziwiać zabytkowe wagony i lokomotywy.

Skansen Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski - leżący na ulicy Bohaterów Bielnika skansen przedstawia typowe dla regionu wiejskich zagrody wraz z wyposażeniem wnętrz. Znajdziemy tam nie tylko tradycyjne izby mieszkalne czy pomieszczenia gospodarcze, ale również warsztaty rzemieślnicze, karczmę, stajnie z wozownią oraz wiele innych pomieszczeń.

Muzeum Regionalne im. Marcina Rożka - muzeum na ulicy 5 Stycznia to były dom znanego rzeźbiarza i malarza. Znajdziemy w nim liczne pamiątki po artyście wraz z materiałami dotyczącymi historii miasta. Zachowane rzeźby Rożka można podziwiać w ogrodzie.

Zabytkowe budowle – inne zabytki warte zobaczenia to m.in. Kościół pw. św. Barbary w Buczu, Kościół parafialny pw. NMP (farny) Niepokalanie Poczętej, Pałac Mielżyńskich i Pałac Wolsztyński czy Klasztor pocysterski i opactwo oo. Cystersów w Obrze.