Informacja o RODO

---> Czytaj więcej…

Zgadzam się

Browar

Browar w Zwierzyńcu to jedno z najstarszych w Polsce przedsiębiorstw produkujących piwo. Zbudowany został w latach 1802 - 1806 za czasów ordynata Stanisława Kostki Zamoyskiego.

Atrakcyjne krajobrazy oraz tereny myśliwskie Roztocza przyciągały licznych gości z kraju i zagranicy w nadwieprzańskie okolice. Rosło zapotrzebowanie na lokalne karczmy i browary. Piwo cieszyło się coraz większą popularnością wśród mieszkańców i turystów. W związku z tym zaadoptowano istniejące od 1772 r. budynki gospodarcze w Zwierzyńcu i przystosowano je na browar. 

Sztuki warzenia piwa uczono się na terenie obecnych państw: Niemiec, Czech i Słowacji. Około roku 1845 w Zwierzyńcu zatrudnionych było 13 specjalistów. 

W roku 1914 następuje wstrzymanie produkcji w browarze, które jest spowodowane kryzysem gospodarczym oraz brakiem surowców. 

Wznowienie działalności browaru następuje w roku 1922. Kierownikiem zostaje Polak, doceniany fachowiec - Paweł Jóźwik, który wprowadza istotne zmiany w zakresie funkcjonowania, szczególnie w działach produkcyjnych i pomocniczych. Browar powoli staje się fabryką piwa.

W roku 1929 Maurycy Zamoyski zleca Wojciechowi Kossakowi wykonanie plakatu reklamowego browaru.

Galeria zdjęć

/