Informacja o RODO

---> Czytaj więcej…

Zgadzam się

Poręba Spytkowska

Poręba Spytkowska jest jedną z najstarszych z wsi otaczających Brzesko. Jeszcze jako Poręba, wraz z Brzezowcem, Jasieniem, Okocimiem i Pomianową istniała już w końcu XIII w. jako dziedzictwo rycerskiego rodu Leliwitów. To Leliwici właśnie ufundowali w niej parafię wraz z pierwszym, drewnianym jeszcze kościołem, istnienie której  potwierdza wykaz świętopietrza z 1325 r.

Poręba Spytkowska leży w odległości niespełna pięciu kilometrów na południe od Brzeska w jednej z dolin północnej części Pogórza Wiśnickiego, w otulinie mieszanych lasów i pól uprawnych  spinających się na stromizny otaczających ją wzniesień.

W XVI w. drewniany kościół parafialny zastąpiony został istniejącym do dziś murowanym. Obecny kościół pod wezwaniem św. Bartłomieja Apostoła po raz pierwszy wspomniany został w dokumencie z 1565 r. Musiał jednak powstać kilkadziesiąt lat wcześniej.

Drewniana dzwonnica z XVI w. jedna z największych i najstarszych drewnianych dzwonnic w Małopolsce, ma ona bowiem kilkanaście metrów wysokości. Jej masywną konstrukcję złożoną z potężnych bali osłania szalowanie z desek pokrywających pochyłe ściany, zaś izbica nakryta gontowym daszkiem namiotowym skrywa trzy duże dzwony, z których największy odlany został z fundacji Stanisława Lubomirskiego przez Balcera Ruguta w 1639 r.

Galeria zdjęć

/