Informacja o RODO

---> Czytaj więcej…

Zgadzam się

Checz Kaszubska

Jest to stary zrekonstruowany domek rybacki o budowie ryglowej, który jest pozostałością po budownictwie kaszubskim z przełomu XVIII i XIX wieku. Charakteryzuje się tym, że ma drewniany szkielet i ciemne belki wypełnione białymi fragmentami ścian. Na uwagę zasługują łamane drzwi z osobno otwierającą się częścią dolną i górną. Wewnątrz znajdują się izby, dwa pomieszczenia socjalne oraz poddasze.

Można tu również posłuchać piosenek kaszubskich i alfabetu kaszubskiego, któremu towarzyszą diabelskie skrzypce, instrument na którym grały czarownice, jak głoszą baśnie kaszubskie. Diabelskie skrzypce starczą za całą orkiestrę, bo dzwonią, stukają i brzęczą.  Kiedy i gdzie powstał alfabet, kto go ułożył, nie wiadomo. Istniał, odkąd pamiętają najstarsi. Choć dziś ta dziwna pieśń brzmi zabawnie, dawniej spełniała niezwykłą i ważną rolę. Strzegła przed zapomnieniem rodzimej mowy, którą tępił pruski germanizator. Uczył dzieci nazw kaszubskich,  w szkole i w życiu codziennym, uporczywie zastępowanych przez obco brzmiące słowa niemieckie.

 

Checz Kaszubska czynna jest w okresie od czerwca do października w godzinach od 10:00 do 18:00. Można w niej obejrzeć hafty i stroje kaszubskie, ekspozycje kaszubskiej porcelany, dawny sprzęt gospodarstwa domowego. Obrazy przedstawiające port rybacki – Stary Hel – oraz pracę rybaków. Można również zaopatrzyć się w wydawnictwa i foldery regionu. Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Helu liczy obecnie ponad 100 członków. Jest największą organizacją pozarządową w Helu.

 

Adres: Hel ul. Wiejska 78

Galeria zdjęć

/