Informacja o RODO

---> Czytaj więcej…

Zgadzam się

Dwór z Moniak

Dwór został wybudowany ok. 1760 roku, we wsi Moniaki w gminie Urzędów, przez Jakuba Wierzbickiego, chorążego żytomierskiego oraz jego syna Jacka, cześnika urzędowskiego.

Był to drewniany dwór, z dachem polskim, pobitym gontem, posiadał regularnie rozplanowane wnętrze, charakterystyczne dla polskich dworów drugiej połowy XVIII wieku.

W 1858 r. dwór został nabyty przez Ludwika Zembrzuskiego ipozostał w rękach rodziny Zembrzuskich do 1944 roku. Był w tym okresie wielokrotnie remontowany i przebudowywany, a najwięcej zmian dokonano w 1909 r. według projektu Kazimierza Skórewicza, wybitnego polskiego architekta, autora projektów m. in. dworku Marszałka Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, rozbudowy gmachu Sejmu i zwycięzcę konkursu z 1907 roku na projekt kościoła w niedalekiej od Janowca miejscowości Zagłoba.

Po zakończeniu II wojny światowej majątek został przejęty przez państwo. We dworze umieszczono biura spółdzielni produkcyjnej i posterunek milicji obywatelskiej co przyczyniło się do niemal całkowitaj jego ruiny. Dwór został uratowany dzięki przeniesieniu do Janowca w 1977 roku jako własność  Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.

Udostępniona do zwiedzania ekspozycja znajduje się w sześciu pomieszczeniach parteru: sieni, jadalni, salonie, pokoju Pani domu, bibliotece i pokoju Pana domu.

Całość typowego polskiego folwarku uzupełniają budynki gospodarcze: spichlerz, stodoła i lamus. Spichlerz, w którym można obejrzeć ekspozycję etnograficzną, pochodzi z Podlodowa nad Wieprzem, zbudowano go w połowie XIX wieku, pochodząca z tego samego okresu stodoła został przeniesiona do Janowca ze wsi Wylągi, leżącej nieopodal Kazimierza Dolnego, Lamus pochodzi z Kurowa, a całości dopełnia dom z początku XX wieku, z Puław.

Galeria zdjęć

/