Informacja o RODO

---> Czytaj więcej…

Zgadzam się

Ratusz

Średniowieczna siedziba władz miejskich usytuowana została we wschodniej pierzei Rynku. W obecnym kształcie wzniesiona została w 2 poł. XIV w., około 1380 r.

Liczne przebudowy następowały zawsze po zniszczeniach w trakcie oblężeń miasta i zamku, głównie w XV w. Świadectwem tych działań budowlanych jest późnogotycki szczyt południowy. Przez stulecia we wnętrzach ratusza odbywały się municypalne uroczystości.

W XIX w. poddano jego elewacje niezbędnym pracom konserwatorskim, uzupełniono zniszczone fragmenty dekoracji maswerkowych. Kolejną renowację, głównie części dachowej, przeprowadzono po pożarze w 1899 r. burmistrz i rada miasta urzędowali tu do 1929 r., kiedy to oddano do użytku Nowy Ratusz (obecnie Urząd Miasta). Następnie mieściła się tu  niemiecka policja.

W latach II wojny światowej Ratusz był miejscem śmierci Polaków - przymusowych robotników, wywożonych na Żuławy Malborskie. Na ścianie Ratusza znajduje się tablica upamiętniająca działalność Polaków z organizacji "Młody Las" działającej na terenie Powiśla, Warmii i Mazur  w latach 1941- 1945. tablice ufundowało Stowarzyszenie "Koło Malborskich Przewodników". Tylko tutaj oglądać możemy słynne malborskie podcienia.

Dziś Ratusz jest siedzibą Młodzieżowego Domu Kultury.

Galeria zdjęć

/