Informacja o RODO

---> Czytaj więcej…

Zgadzam się

Bazylika św. Mikołaja

Jest to najstarszy kościół w Grudziądzu, który budowany był etapami przez około 130 lat. Jako pierwsze powstało prezbiterium ok. 1286 roku, w wieku XIV powstał korpus świątyni, a na początku XV wieku wieża nakryta hełmen namiotowym.

W XVI wieku w czasie reformacji gdy kościół został przejęty przez ewangelików, zniszczeniu uległo bogate gotyckie wyposażenie kościoła.

Kolejne zniszczenia świątyni nastąpiły w wyniku wojny polsko-szwedzkiej, która po jej odbudowie otrzymała nowy ołtarz gółwy oraz boczne w stylu barokowym. Hełmem w tym samym stylu nakryto wieżę kościoła.

Do najciekawszych zabytków należy ołtarz główny, XIII-wieczna chrzcielnica, typu gotlandzkiego, przywiezion, do Grudziądza przez Wikingów. Warto obejrzeć ołtarz boczny z obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem z XVII w., w srebrnej sukience z początku XVIII w. oraz wiele innych zabytkowych elementów wyposażenia.

W sezonie turystycznym, od maja do września, w każdy weekend zwiedzającym udostępniona jest wieża kościoła. Z jej szczytu mamy doskonały widok na Górę Zamkową, dolinę Wisły oraz ulicę Spichrzową. Podczas wspinaczki na szczyt wieży możemy zobaczyć dwa zabytkowe dzwony z 1482 i 1777 roku oraz wystawę elementów dawnego wyposażenia kościoła.

Galeria zdjęć

/