Informacja o RODO

---> Czytaj więcej…

Zgadzam się

Jeziora i żagle

Czaplinek i Jezioro Drawsko

Czaplinek i Jezioro Drawsko

Gmina Czaplinek jest jedną z najbogatszych pod względem liczby jezior w całym województwie. Ponad 40 uroczo położonych jezior (w tym 9 powyżej 100 ha) stwarza doskonałe warunki dla ludzi poszukujących czystego powietrza, słońca i wspaniałych przygód. To oczywiście żagle, zarówno duże jachty, jak i małe żaglówki, szkółki żeglarskie, kajaki, rowerki wodne, deski windsurfingowe oraz sporty motorowodne. Czyste jeziora sprzyjają także nurkowaniu. A oprócz płetwonurków nad jeziorami przez cały rok spotkać można wędkarzy – to znak, że wody zasobne są w ryby.

Drawsko, najbardziej znane jezioro Pojezierza Drawskiego, oglądane z góry wygląda jak gwiazda rzucona na poduszkę z ciemnego aksamitu. I za gwiazdę uchodzi, ma urok, styl i możliwości. Oficjalnie jego głębokość wynosi 83 m. Opłynięcie pod żaglami wszystkich piętnastu zatok jez. Drawsko zajmuje nawet tydzień. Po drodze można przycumować na którejś z dwunastu wysp, na przykład Bielawie, piątej pod względem wielkości śródlądowej wyspie w Polsce. Położona jest ona w środkowej części Jeziora Drawsko, około 500 metrów od Starego Drawska. Ma powierzchnię 79,5 ha. Bielawa jeszcze kilka lat temu była zamieszkała przez cały rok, a jej część była wykorzystywana rolniczo (między innymi uprawiano tutaj wiklinę).

Jezioro jest wykorzystywane dla sportów wodnych od co najmniej 100 lat. Już w 1946 r. ruszyły tu kursy żeglarskie organizowane przez grupę społeczników. Tradycje są kontynuowane do dnia dzisiejszego. W ostatnich latach jezioro nabrało znaczenia dla coraz liczniejszych polskich płetwonurków, odbywają się ich obozy, a w odmętach jez. Drawsko od kilku lat rozgrywane są mistrzostwa Polski w łowiectwie podwodnym.

Prawie 13-kilometrowe jezioro jest też początkiem kajakowego szlaku Drawy. Nazwany imieniem księdza kardynała Karola Wojtyły (przyszły papież trzy razy przemierzył kajakiem rzekę, po raz pierwszy w 1955 roku) ma w sumie 186 km długości i jest uważany za jedną z najbardziej efektownych tras wodnych w Polsce.

Galeria zdjęć

/
Zobacz więcej