Informacja o RODO

---> Czytaj więcej…

Zgadzam się

Procesja Bożego Ciała w Łowiczu

Obchody święta Bożego Ciała i związana z nim wielobarwna procesja to jedno z  największych wydarzeń religijnych w Łowiczu oraz  jedna z największych atrakcji turystycznych.

Zgodnie z tradycją procesja wyrusza z bazyliki katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i podążając ulicami miasta obchodzi cztery ołtarze wybudowane  z okazji święta. W procesji udział biorą biskupi łowiccy, włodarze miasta, wierni oraz goście. Ze względu na obecność gości przybyłych z zagranicy, fragmenty Ewangelii odczytywane są w czterech różnych językach.

Jednak największą i najbardziej kolorową grupę nadającą wyjątkowy charakter procesji tworzą Łowiczanie, którzy prezentują się w strojach ludowych. Dominujące kolory regionalnego stroju łowickiego to biel pięknie haftowanych koszul, czerwień, błękit, granat, pomarańcz, zieleń i róż, które w różnych konfiguracjach pojawiają się na zapaskach, kieckach, kaftanach, chustkach, kapeluszach i koszulach zarówno w stroju damskim, jak i męskim.

Kontynuowanie tradycji jest trudne i wymagające dużego wysiłku szczególnie w przygotowaniu stroju dla kilkuletnich dzieci. W przypadku dorosłych stroje przekazywane są z pokolenia na pokolenie, skrzętnie przechowywane w szafach i skrzyniach tylko kilka razy w roku wyjmowane są na wyjątkowe okazje. Dlatego z podziwem i uznaniem patrzymy na wszystkich Łowiczan, którzy starają się podtrzymywać piękną tradycję stroju regionalnego.

Łowickie święto Bożego Ciała to doskonały moment do pokazania tradycji i sztuki regionalnej. Na ustawionych wzdłuż ulic straganach można nie tylko obejrzeć ale również kupić wyroby artystów ludowych. Znajdziemy tam barwne stroje ludowe, lśniące bielą, haftowane w kwieciste wzory bluzki i koszule oraz pasiaste spódnice. Są tam również obrazy, słynne łowickie wycinanki, ażurowe gwiozdy z motywami roślin i ptaków oraz ceramika i wyroby z drewna.

Galeria zdjęć

/
Województwo łódzkie

Nadchodzące wydarzenia

Polecane miejsca