Informacja o RODO

---> Czytaj więcej…

Zgadzam się

O regionie

Pomorze Zachodnie to Region położony w północno-zachodniej części Polski. Od strony lądu graniczy z Niemcami, a przez Bałtyk z Danią i Szwecją.

To wyjątkowo atrakcyjny turystycznie obszar Polski, znajduje się tu 6 parków krajobrazowych, 75 rezerwatów, 3 puszcze i ponad 1100 pomników przyrody. Urozmaicony krajobraz, bogactwo fauny i flory i specyficzny mikroklimat sprawiają, że przybywają tu na wypoczynek liczne rzesze turystów z kraju i z zagranicy. Region sprzyja uprawianiu różnych form rekreacji, czyste wody i lasy umożliwiają uprawianie turystyki wodnej, pieszej, konnej i rowerowej.

Wybrzeże regionu urzeka szerokimi, piaszczystymi plażami, rozległymi lasami oraz klifami i jeziorami mierzejowymi. Nad Bałtykiem na czas trwania sezonu turystycznego powstają zjeżdżalnie wodne i wypożyczalnie sprzętu wodnego. Na amatorów świeżych ryb czekają smażalnie. W dużych kurortach kwitnie życie towarzyskie. Turyści mają do wyboru mnóstwo kafejek, klubów nocnych i dyskotek. Odbywają się koncerty i festiwale oraz inne ciekawe wydarzenia, np.: na Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach spotykają się sławy kina i ich miłośnicy, a tłumy smakoszy gromadzi Festiwal Zupy Pomidorowej w Kołobrzegu.

Doskonałe warunki do wypoczynku turyści znajdą na Pojezierzach: Słowińskim, Drawskim, Myśliborskim, Wałeckim i Ińskim. Kilkaset jezior to obszary zamieszkiwane przez wiele gatunków ptaków: łabędzie, czaple, dzikie kaczki, gęsi, bociany czy perkozy. W Wolińskim Parku Narodowym uważny obserwator ma szansę wypatrzeć stanowiska orła bielika. W tym parku znajduje się także rezerwat żubrów. Zaś pierwotny krajobraz Drawieńskiego Parku Narodowego i rzeki Drawy z jej górskim nurtem sprzyjają turystyce kajakowej.

Duże akweny w głębi lądu to raj dla amatorów sportów wodnych: żeglarstwa, windsurfingu, nurkowania i kajakarstwa oraz dla wędkarzy. Dla wodniaków wyznaczono szlaki kajakowe o różnym stopniu trudności, a wśród nich szlak kajakowy rzeki Rurzycy - zaliczany do grona 100 najpiękniejszych atrakcji turystycznych Polski. Wiele leśniczówek i gajówek oferuje możliwość skorzystania z noclegu.

Latem na festiwal na Wyspę Wolin z całej Europy przybywają wiernymi replikami oryginalnych łodzi Wikingowie ubrani i uzbrojeni na wzór swoich groźnych poprzedników.

Ciekawą historię tego regionu, na terenie którego ścierały się wpływy zachodnioeuropejskie, polskie i skandynawskie, można odkryć przemierzając szlaki: Cysterski, Hanzeatycki, Gryfitów, Zakonów: Joannitów i Templariuszy oraz szlak misyjny Św. Ottona z Bambergu.

W wielu miejscowościach Pomorza Zachodniego zachowały się układy staromiejskie z gotyckimi kościołami farnymi, otoczone pierścieniem murów obronnych XIII-wieczne kościoły granitowe, zabudowania poklasztorne i XVII-XVIII-wieczne kościoły. Zabytki te są charakterystyczne dla krajobrazu regionu i podkreślają jego odrębność. Najcenniejsze z nich to Zamek Książąt Pomorskich i Bazylika Katedralna p.w. Św. Jakuba w Szczecinie, Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie, Bazylika Mariacka w Kołobrzegu, Kościół p.w. NMP w Stargardzie Szczecińskim, Zamek Wedlów w Świdwinie, a także Stargard z zachowanym średniowiecznym układem urbanistycznym.

Region posiada bogate zaplecze noclegowe w postaci nowoczesnych hoteli, pałacyków i dworów z duszą, gospodarstw agroturystycznych, a dla mniej wymagających przygotowano wygodne pola namiotowe i schroniska. Zachodniopomorskie posiada również atrakcyjną ofertę dla potrzebujących poprawy zdrowia i kondycji – na kuracjuszy czekają słynne uzdrowiska w Kołobrzegu, Świnoujściu czy w Kamieniu Pomorskim.

 

 

 źródło www.wzp.pl

 

Galeria zdjęć

/

Filmy

POMORZE ZACHODNIE. Morze przygody.
POMORZE ZACHODNIE. Tam gdzie zaczyna się przygoda