Informacja o RODO

---> Czytaj więcej…

Zgadzam się

O regionie

Kujawsko-Pomorskie powstało w 1999 r. z połączenia dwóch różnych krain historyczno - geograficznych, położonych po dwóch brzegach Wisły.

Najważniejsze w regionie miasta Bydgoszcz i Toruń leżą niedaleko siebie i są doskonale połączone szybkimi drogami, koleją oraz szlakiem wodnym tworząc razem podwójną stolicę województwa. Bydgoszcz to liczne parki i tereny zielone - bulwary nad Brdą, urokliwe mostki prowadzące na Wyspę Młyńską oraz w rejony tzw. Wenecji Bydgoskiej zachęcają turystów do długich spacerów. Znajdują się tutaj zabytkowe spichrze, średniowieczna katedra oraz secesyjne kamieniczki, a nowoczesna Opera Nova w Bydgoszczy przyciąga rzesze melomanów.

Toruń to prestiżowy ośrodek akademicki oraz perła architektury gotyckiej. Starówka wraz Ratuszem z XIV w., kamieniczkami i fragmentami murów zamkowych została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W Toruniu urodził się światowej sławy astronom Mikołaj Kopernik. Miasto słynie również z wyrobu wspaniałych pierników, którymi zajadają się turyści. W wielu miejscach unosi się aromatyczny zapach tych słodkich przysmaków, pieczonych według tradycyjnej receptury sprzed 500 lat.

Najcenniejsze zabytki kujawsko – pomorskiego stanowią unikatowe drewniane budowle jak Biskupin - prasłowiańska osada zwana często „Polskimi Pompejami”. Znajdują się tutaj fundamenty prehistorycznego grodu sprzed 2700 lat oraz zrekonstruowane wały obronne, brama i chaty. Obok tych wyjątkowych drewnianych budowli w regionie znajdują się perły architektury gotyckiej wzniesione z czerwonej cegły, powstałe w wyniku działalności Zakonu Krzyżackiego na tych ziemiach. Wysmukłe kształty zamków i kościołów, w których można poczuć ducha dawnych czasów, usytuowane są zwykle na malowniczych wzniesieniach lub nad rzekami. Najwięcej tego typu zabytków znajduje się w Toruniu, oraz na Ziemi Chełmińskiej. Doskonale zachował się monumentalny zamek w Golubiu-Dobrzyniu, gdzie co roku odbywają się efektowne turnieje bractw rycerskich z Polski i z zagranicy. Warto również zwiedzić gotycki kościół farny Wniebowzięcia NMP w Chełmnie z relikwiami św. Walentego, dzięki którym miasto okrzyknięto regionalną stolicą zakochanych.

Ukształtowanie krajobrazu województwo kujawsko-pomorskiego zawdzięcza w ogromnej mierze Menonitom. Ich dziełem są wały przeciwpowodziowe, kanały odwadniające, śluzy i jazy, mosty i groble i wiatraki, a także wiele pozostałości charakterystycznych menonickich budynków i cmentarzy. Aby zobaczyć to wyjątkowe dziedzictwo warto wybrać się w okolice Gruczna pod Świeciem.

Kujawsko – pomorskie to również raj dla osób poszukujących zdrowotnej regeneracji, fizycznego oczyszczenia i biologicznej równowagi. Znajdują się tu dwa renomowane uzdrowiska, z największymi w Europie tężniami z wodą solankową - Ciechocinek i Inowrocław.

Kujawsko – pomorskie można przemierzać zarówno rowerem jak i pieszo. Przebiega tu najdłuższa w Europie Międzynarodowa Trasa Rowerowa Euro Route (R-1), prowadząca z Francji, przez Holandię, Niemcy i Polskę do granicy z Obwodem Kaliningradzkim.  Szlak ten wiedzie przez dawną siedzibę Cystersów - Koronowo, krzyżacki gród nad Wisłą - Świecie i Grudziądz – miasto z czerwonej cegły.

 

   źródło www.kujawsko-pomorskie.pl

Galeria zdjęć

/

Filmy

KUJAWSKO-POMORSKIE
KUJAWSKO-POMORSKIE. Lubię tu być.
Tucholski Park Krajobrazowy