Informacja o RODO

---> Czytaj więcej…

Zgadzam się

O regionie

To niewątpliwie jeden z najbardziej malowniczych obszarów naszego kraju. Jego granice wytyczone są w sposób naturalny pasmami górskich szczytów i porastających je lasów. Oczywiście mowa o pięknym regionie Podhala, który stanowi północną część Karpat Centralnych. Z południa okala go tatrzańska grań, natomiast od północy zjawiskowe Pasmo Podhalańskie. Wyznaczone są również granice ze strony wschodniej (dopływ Dunajca – rzeka Białka) oraz zachodniej (Europejski Dział Wodny).

Urokliwe miasta i wsie

Nie zapominajmy, że Podhale tworzą również pełne atrakcji miejscowości turystyczne. W trakcie sezonu życiem tętnią takie miejsca jak Zakopane, Nowy Targ, Szaflary czy Bukowina Tatrzańska. Gości nie brakuje również w Poroninie, Kościelisku, Chochołowie oraz Białym Dunajcu, ponieważ w każdego z tych i wielu innych miejsc wyruszymy na liczne, zniewalające trasy górskie.

Zachwyć się Podhalem

Tym, co przyciąga tutaj tak liczne rzesze turystów, z pewnością jest piękno przyrody i zapierające dech w piersiach ukształtowanie terenu. Rzeźba Tatr odznacza się cechami alpejskimi. W górach tych odnajdujemy na każdym kroku efektowne i fantazyjne kształty skalne, których występowanie zawdzięczamy zjawiskom krasowym. W tym wyjątkowym regionie nie brakuje również wód - są tu aż 43 jeziora, które co roku podziwiane są przez turystów nie tylko z naszego kraju, ale i całego świata.

Kultura regionu

Mówiąc o tym zakątku Polski, musimy wspomnieć o lokalnej kulturze. O tym, że jest niezwykle barwna i bogata, nie trzeba nikogo przekonywać. Osoby z tego regionu nadal posługują się oryginalną gwarą oraz kultywują miejscowe tradycje. Tutejszy folklor jest unikalny i charakterystyczny wyłącznie dla tego obszaru. Do jego elementów należą muzyka, tańce oraz stroje góralskie, a także obyczaje związane z pasterstwem. Lokalny folklor to również dzieła artystów, wśród których wymienić możemy malarzy, rzeźbiarzy oraz pisarzy. Region ten wyróżnia się też wspaniałą architekturą, stanowiącą element dziedzictwa kulturalnego Podhala.

Filmy

Województwo małopolskie
PODHALE

Nadchodzące wydarzenia

Polecane miejsca