Informacja o RODO

---> Czytaj więcej…

Zgadzam się

O regionie

Podhale to najdalej wysunięta na północ część Karpat Centralnych. Region jest wyraźnie wyodrębniony poprzez granice naturalne. Południowa granica to grań Tatr, północna - grzbiet Pasma Podhalańskiego, zachodnia to Europejski Dział Wodny, a wschodnią granicą jest rzeka Białka. W skład regionu wchodzą m.in. miejscowości: Nowy Targ, Zakopane, Bukowina Tatrzańska, Poronin, Kościelisko, Chochołów, Witów, Biały Dunajec, Ząb i Szaflary. Ciekawostkami geologicznymi Podhala jest rzeźba Tatr posiadająca cechy alpejskie i występujące tu liczne formy krasowe. Znajdują się tu aż 43 jeziora, określane mianem stawów, a największy z nich to Wielki Staw 34,5 ha.

Nazwa "Podhale" wywodzi się od położenia u stóp Tatr, przez miejscowych nazywanych zwyczajnie Halami, czyli górskimi pastwiskami do wypasu owiec. Podhale jest doskonałym regionem dla ruchu turystycznego. Piękno krajobrazu i sąsiedztwo Tatr, Babiej Góry, Pienin i Gorców warunkuje rozwój ruchu turystycznego w tym regionie. Kotlinę Podhala zamieszkują Podhalanie. Zachowała się tu bogata, oryginalna kultura ludowa: gwara, stroje, obyczaje związane z pasterstwem, literatura, muzyka, malarstwo na szkle, budownictwo drewniane, bogate zdobnictwo sprzętów i wyposażenia gospodarskiego.

Najcenniejszymi skarbami Podhala jest pięć gotyckich, drewnianych kościołów, należących do Szlaku Architektury Drewnianej Małopolski. Pierwszy znajduje się w stolicy regionu, pozostałe cztery w Łopusznej, Harklowej, Grywałdzie i Dębnie Podhalańskim. Budowle oparte są na specjalnej zrębowej konstrukcji, kryte gontem, a ich prezbiteria są orientowane na wschód.

 

Filmy