Informacja o RODO

---> Czytaj więcej…

Zgadzam się

O miejscowości

Każdy słyszał o Lublinie, choć nie wszyscy są w stanie wyjaśnić z czego słynie, a także dlaczego warto Lublin odwiedzić - nawet wielokrotnie. Przede wszystkim Lublin to miasto z historią, tętniącą do dziś w murach i budynkach, a także z niekończącym się podłożem kulturalnym, ujawniającym się w licznych wydarzeniach muzycznych, filmowych, kulinarnych czy artystycznych. Turyści w każdym wieku i o dowolnych zainteresowaniach znajdą tutaj coś dla siebie.

Bez wątpienia największą przyjemność ze zwiedzania tych okolic zapewni spacer po Starym Mieście, które w znacznej części zostało odnowione, w pełni zachowując dawną architekturę oraz liczne zdobienia. Są one widoczne na każdym budynku, a większość z nich (aż 110!) to udokumentowane zabytki z przeróżnych epok, w tym średniowiecza i renesansu. Zdecydowanie warto przejść się pobocznymi uliczkami, aby na chwilę zapomnieć o typowym miejskim gwarze i przenieść się do bardzo dawnych czasów. W ramach odpoczynku można bliżej zapoznać się z menu okolicznych kawiarenek i restauracji.

Jeżeli jeszcze mało Wam historii i wczuwania się w średniowiecznych mieszkańców Lublina, zapraszamy do odwiedzenia lubelskiego zamku którego historia sięga pierwszej połowy XIV w. Zamek Lubelski powstał za panowania Kazimierza Wielkiego i choć był on wielokrotnie modyfikowany, burzony i rozbudowywany, dziś doskonale ukazuje swoją dawną świetność. Obecnie jest to również Muzeum Lubelskie, pełne dzieł sztuki, a także zachowanych elementów zabytkowych ściśle powiązanych z zamkiem, jak i całym miastem.

Kolejnym niezwykle ważnym zabytkiem na turystycznej mapie Lublina jest Archikatedra Metropolitalna Św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty. Historia polskich miast jest zawsze ściśle związana z religią - dotyczy to również Lublina, gdzie znajduje się niepowtarzalna archikatedra. Znajduje się tu nie tylko bogato zdobione wnętrze, ale również obraz Matki Boskiej Płaczącej, który zgodnie z doniesieniami płakał łzami z krwi przeszło 70 lat temu.

Jednym z następnych etapów podróży powinno być Muzeum Wsi Lubelskiej, czyli skansen zawierający zarówno zabytkowe przedmioty użytku codziennego, jak i ich repliki. Przed odwiedzinami należy zapoznać się z aktualnym programem obiektu - dzięki temu dowiecie się, jakie wystawy znajdują się tam obecnie, a jakie dopiero zostaną otworzone. Może warto poczekać, aż wszystkie interesujące atrakcje będą dostępne bądź wybrać się do muzeum wielokrotnie?

Galeria zdjęć

/

Filmy

Lublin Miasto Inspiracji