Informacja o RODO

---> Czytaj więcej…

Zgadzam się

W pobliżu - Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

Pałac w Kozłówce wybudowany został około 1742 roku dla rodziny Bielińskich według projektu Józefa Fontany. W 1799 roku Aleksander Zamoyski, XI ordynat na Zamościu, odkupił pałac od Franciszka Bielińskiego, który po jego śmierci w 1800 roku staje się własnością jego siostry Anny. Ponowna zmiana właściciela następuje w 1836 roku kiedy to Anna Sapieżyna sprzedaje dobra kozłowieckie Janowi Zamoyskiemu.

W 1870 roku po ślubie starszego syna Jana Zamoyskiego, Konstantego i Anieli z Potockich, młoda para zamieszkuje w pałacu a Konstanty zostaje kolejnym właścicielem. 

W latach 1897 - 1914 następuje przebudowa i rozbudowa pałacu w Kozłówce. W 1903 roku, po wielu latach starań, ustanowiona zostaje ordynacja kozłowiecka a Konstanty Zamoyski jest jej pierwszym ordynatem.

Gdy w 1923 roku umiera bezpotomnie Konstanty Zamoyski ordynację przejmuje najstarszy żyjący krewny w linii męskiej Adam Zamoyski.

Ostatnim właścicielem Kozłówki w latach 1940 - 1944 był Aleksander, syn Konstantego i Anieli, który zmarł w 1961 roku na emigracji w Kanadzie w 1961 roku.

Zwiedzając pałac możemy podziwiać niezwykle cenne i unikatowe wyposażenie, które przetrwało w nienaruszonym stanie  do dnia dzisiejszego. Są to obrazy, meble porcelana i wiele innych przedmiotów będących pamiątkami rodzinnymi Zamoyskich. Spora część najcenniejszych przedmiotów i dzieł sztuki zaginęła w Warszawie podczas powstania, gdzie trafiła wywieziona w obawie przed zbliżającym się frontem wywieziona przez Jadwigę Zamoyską. 

Przy pałacu w latach 1903 - 1909 została wybudowana kaplica, której pierwowzorem jest kaplica królewska w Wersalu. We wnętrzu kaplicy znajduje się wykuty w białym marmurze nagrobek Zofii z Czartoryskich Zamoyskiej nazywanej matką rodu. Oryginalny nagrobek znajduje się w kościele Santa Crore we Florencji.

W dawnej powozowni prezentowana jest wystawa prezentująca dzieła polskiego socrealizmu i sztuki PRL-u.

Pozostałe budynki goszczą wystawy czasowe.

 

Zwiedzanie:

 

od 2 kwietnia do 30 czerwca            w godz. 10 - 16

od 2 lipca do 1 września                   w godz. 10 - 17

od 2 września do 27 października   w godz. 10 - 16

od 29 października do 1 grudnia     w godz. 10 - 15

 

Pałac można zwiedzać bezpłatnie w środy (w maju we wtorki). W dniach bezpłatnego wstępu zwiedzanie możliwe jest do godziny 15-tej

Galeria zdjęć

/