Informacja o RODO

---> Czytaj więcej…

Zgadzam się

Przygody Gąski Balbinki

Dobranocka telewizyjna "Przygody Gąski Balbinki" popularna w latach 60. ubiegłego wieku swoimi korzeniami sięga do znanego pisemka dla dzieci "Świerszczyk", w którym pisarka i ilustratorka Anna Hoffmanowa od 1957 roku przedstawiała krótkie i zabawne historyjki obrazkowe z tytułową gąską. W roku ukazały się one w formie książeczki zatytułowanej "Różne przygody Gąski Balbinki".

Po kilku latach od znakomitego debiutu w Świerszczyku przygody znanej już Balbinki trafiły na ekrany telewizorów. Reżyserem dobranocki został Lechosław Marszałek -późniejszy twórca Reksia, który z Anną Hoffmann redagował scenariusze poszczególnych odcinków serii. Opracowanie tekstów powierzono Marii Terlikowskiej - pisarce współpracującej przez lata ze "Świerszczykiem".

Dobranocka "Przygody Gąski Balbinki" nie była klasyczną animacją i od współczesnych wieczorynek różniła się o całe lata świetlne. Każdy odcinek był zespołem statycznych plansz, obrazujących przygody bohaterów, pojawiających się po sobie w określonej kolejności. Całość dopełniały dialogi postaci, czytane przez Danutę Mancewicz. Najbardziej popularnym powiedzonkiem z tej bajki jest niezapomniane: "Czeszcz Balbyna! Czo robisz?", sepleniącego Kurczaka Ptysia.

Dla współczesnych dzieci a nawet i dla tych z lat sześćdziesiątych, wychowanych na dynamicznych przygodach Bolka i Lolka - taka bajka mogła wydawać się troszkę nudna. Mimo, że prezentowane pomysły tytułowej bohaterki były naiwne i często lekkomyślne a forma animacji mało atrakcyjna to i tak bajkę tę uwielbiały rzesze dzieci i dorosłych.

Dobranocka ta niosła ze sobą jasne przesłanie, które bez trudu można odczytać. Być może właśnie ta cecha wpłynęła na popularność Gąski Balbinki, o którą przyszło jej walczyć z niełatwymi konkurentami jakimi byli Jacek i Agatka czy Miś z Okienka.

Dowodem na to jest choćby plebiscyt na Dobranockę Wszech Czasów rozpisany w 1997 roku przez Gazetę Wyborczą i Telewizję Polską, w których bajka o Gąsce Balbince zajęła czwarte miejsce po Bolku i Lolku, Smerfach oraz Wilku i Zającu, uzyskując 18 tysięcy głosów!

Gąska Balbinka i Kurczak Ptyś doczekali się swojej podobizny na opakowaniach popularnych mydełek dla dzieci. W latach sześćdziesiątych produkowano również plastikowe i figurki z ich postaciami, a także szklane bombki na choinkę. Po ogromnej sławie Balbinki pozostały te drobne materialne pamiątki i książki, które są pieczołowicie przechowywane w Muzeum Dobranocek w Rzeszowie.

Galeria zdjęć

/