Informacja o RODO

---> Czytaj więcej…

Zgadzam się

ZAMKI I TWIERDZE

Zamek krzyżacki w Gniewie

Historia zamku

Zamek w Gniewie to najpotężniejsza warownia krzyżacka na lewym brzegu Wisły, obok zamku w Człuchowie i Gdańsku, wzniesiona na przełomie XIII i XIV wieku jako siedziba konwentu i komtura. Twierdzę wybudowano w stylu gotyckim na planie kwadratu z wewnętrznym dziedzińcem i studnią. Posiadała trzy wieżyczki i jedną większą wieżę obronną. Zamek otaczała wypełniona wodą fosa i mury obronne. Zamek w latach 1410 – 1464 kilkakrotnie był zdobywany przez wojska polskie i ponownie przechodził w ręce krzyżackie. Dopiero w 1464 roku wojska królewskie zajęły zamek, który należał przez kolejne 300 lat do Polski.

W 1623 roku na zamku przebywał król Zygmunt III Waza goszczony przez starostę Albrechta Radziwiłła.

W 1655 roku podczas wojny Polsko - Szwedzkiej zamek na krótko zajęły wojska szwedzkie.

W latach 1667 – 1699 gdy starostą gniewskim był król Jan III Sobieski wybudował na podzamczu dla swojej żony Marii Kazimiery barokowy pałac zwany Pałacem Marysieńki.

Pomiędzy 1772 a 1920 rokiem w czasie rozbiorów zamek trafił w ręce Prusaków i utracił funkcje obronne.

Już po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1921 roku w niewyjaśnionych okolicznościach na zamek spłonął. Od tego czasu obiekt pozostawał w stanie zabezpieczonej ruiny. Prace remontowe ruszyły w latach dziewięćdziesiątych XX wieku.

Galeria zdjęć

/