Informacja o RODO

---> Czytaj więcej…

Zgadzam się

O miejscowości

Supraśl – perła w Puszczy Knyszyńskiej

Niezwykle atrakcyjny zakątek mający ponad 500-letnią tradycję, która złotymi zgłoskami wpisała się w historię Polski, Białorusi i Litwy.

Aż chce się tu ciągle powracać i odkrywać jego tajemnice ...

Supraśl powstał dokładnie w 1500 roku. Założyli go przybyli z pobliskiego Gródka mnisi św. Bazylego. Przez trzysta lat klasztor stanowił fundament rozwoju miejscowości, zarówno pod względem kulturowym jak i gospodarczym. W latach trzydziestych XIX wieku do Supraśla przybyli Wilhelm Zachert i Adolf Buchholtz-niemieccy włókiennicy ze Zgierza i Łodzi. Przenieśli tu swoje zakłady. W II Rzeczpospolitej zaczęto też wykorzystywać walory uzdrowiskowe i wypoczynkowe miasta.

Okres II wojny światowej, okupacja sowiecka i hitlerowska zahamowały rozwój Supraśla. Całkowicie zniszczono wszystkie zakłady włókiennicze. Zdewastowano i podpalono zespół klasztorny, doprowadzono do ruiny kościół ewangelicki. W lipcu 1944 roku w tajemniczych okolicznościach wysadzono cerkiew Zwiastowania NMP.

Obecnie liczący ok. 4,5 tys. mieszkańców Supraśl rozwija się w kierunku turystyczno - uzdrowiskowym. Ważną „supraską” instytucją promującą wartości przyrodnicze i kulturowe jest Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej im. Witolda Sławińskiego, powołany do życia w 1988 r.
Historycznym znaczeniem było przyznanie Supraślowi w 2002r. miana uzdrowiska. Dołączenie do elitarnej grupy uzdrowisk polskich otworzyło nową kartę dziejów tego wyjątkowego miasta, która ciągle czeka na jej zapisanie.

źródło www.um.suprasl.pl

 

 

Galeria zdjęć

/

Filmy

Supraśl

Przewodniki

Supraśl Perła