Informacja o RODO

---> Czytaj więcej…

Zgadzam się

O miejscowości

Jeśli szukasz miejsca, w którym będziesz miał okazję zachwycić się spektakularnymi zabytkami, zawitaj do Chełmży. Jest to jedna z najstarszych miejscowości w tym regionie. Odwiedzając ją, szybko się przekonasz, że dowodów na burzliwą historię tego miejsca nie brakuje na każdym kroku. Założona jako gród obronny ponad 750-letnia miejscowość była świadkiem najazdów Prusów, wojen toczonych w XVII oraz XX wieku oraz wielu innych dramatycznych wydarzeń, których ślady zaobserwować można w wielu punktach miasta po dziś dzień. Wśród nich wymienić należy powstałą z inicjatywy pierwszego biskupa chełmińskiego niezwykle potężną Bazylikę konkatedralną Świętej Trójcy.

Chełmża - dlaczego warto ją odwiedzić?

Historyczny układ urbanistyczny to ogromny atut tej pięknej miejscowości. Poza gotycką bazyliką warto zwiedzić tam również inne obiekty sakralne. Spośród nich wymienić należy przede wszystkim gotycki Kościół św. Mikołaja, który zlokalizowany jest w pobliżu Jeziora Chełmżyńskiego. Równie interesujące są obiekty świeckie znajdujące się na terenie tego miasta. Wpisana do rejestru zabytków i poddana renowacji wieża ciśnień przy ul. Paderewskiego 20 zachwyca rzadkim połączeniem stylu neogotyckiego z architekturą wernakularną. Ogromnym atutem jest także lokalny ratusz, którego reprezentacyjne fasady wznoszą się z dwóch stron: wzdłuż ściany rynku oraz ul. Hallera.

Historyczne miasto nad brzegiem jeziora

Choć bez trudu pieszo przemierzymy to zaciszne miasteczko wzdłuż i wszerz w ciągu jednego dnia, szybko się przekonamy o tym, że ma ono bardzo dużo do zaoferowania. Odkryjemy, że z wielu jego punktów ujrzymy zapierającą dech w piersiach panoramę miasta wraz ze średniowiecznymi wieżami katedry czy zabytkowych kościołów. Podczas spaceru skierujmy swoje kroki w stronę brzegu Jeziora Chełmżyńskiego, by wśród zieleni drzew i krzewów ukazała się nam prawie 300-hektarowa tafla spokojnej wody.

Miejsce wypoczynku

To duże jezioro otaczają liczne szlaki turystyczne oraz obiekty noclegowe i gastronomiczne. Bogate zaplecze i malownicze położenie miejscowości sprawiają, że chętnie przyjeżdżają tu całe rodziny spragnione relaksu w otoczeniu przyrody. Znacznym ułatwieniem dla turystów są dogodne trasy komunikacyjne oraz lokalne środki transportu, które pozwalają szybko dotrzeć na miejsce. Stąd z łatwością dojedziemy również do pobliskiego Torunia, oddalonego od centrum Chełmży o zaledwie 20 km.

Galeria zdjęć

/

Filmy

Chełmża zaprasza
Region kujawy i pomorze Województwo kujawsko-pomorskie
Chełmża

Polecane miejsca