Informacja o RODO

---> Czytaj więcej…

Zgadzam się

O miejscowości

Ośno Lubuskie jest jednym z najstarszych miast północno – zachodniej części województwa lubuskiego, szczyci się ponad 750 letnią dobrze udokumentowaną historią. To miasto i okolica zwane niegdyś „ Niebieską krainą” ze względu na swe geograficzne położenie, do dziś stanowi atrakcyjne miejsce dla odwiedzających je turystów.

Ośno Lubuskie należy do bogatszych w zabytki miast Ziemi Lubuskiej i jest jednym z kilku, które zachowały średniowieczne mury obronne. Wzniesione w 1477 r., w których umieszczono 12 baszt, otaczają miasto na długości 1350 m, są zbudowane z głazów narzutowych, nadbudowane cegłami. Najstarszą budowlą Ośna Lubuskiego jest okazały kościół św. Jakuba pochodzący z 1298 r., z wysoką, masywną wieżą ozdobioną blendami.

W pobliżu miasteczka znajduje się 11 jezior, a także malownicze wzgórki i wąwozy. Czyste jeziora, urozmaicona rzeźba terenu i piękne lasy zachęcają do kąpieli, wędrówek pieszych i rowerowych, grzybobrania i wędkarstwa.

Zainteresowanych historią Ośna Lubuskiego zapraszamy do lektury monografii „Od Drossen do Ośna”, którą na 750 lecie podarował miastu Burmistrz Ośna Lubuskiego, oraz odwiedzin w Muzeum Ziemi Torzymskiej w ośniańskim ratuszu. Nazwa muzeum niektórych zwiedzających nieco zaskoczyła , ale kto zna historię Ośna z pewnością wie, iż właśnie Ośno było przez długi czas stolicą Ziemi Torzymskiej, a później Ziemi Zachodniotorzymskiej.

 

OSNO logo 

źródło www.osno.pl

Galeria zdjęć

/

Filmy

OŚNO LUBUSKIE