Informacja o RODO

---> Czytaj więcej…

Zgadzam się

O miejscowości

Województwo Lubuskie słynie ze swojego piękna. Jednym z miejsc, które dodaje mu blasku jest położone w jego północno zachodniej części Ośno Lubuskie. Jest to jedno z najstarszych miasteczek w tym województwie, liczące sobie ponad 750 lat. Już w okresie wczesnopiastwoskim istniał na tym terenie gród obronnym. Pierwsze wspomnienie o Ośnie pochodzi z 1252 roku, a prawa miejskie, gród otrzymał w 1282 roku.

W okrągłą, 750 rocznicę powstania miastu, powstała monografia opisująca historię miasta i nosząca tytuł “od Drossen do Ośna”.

Każdy kto ceni sobie wypoczynek na łonie natury, z pewnością nie będzie zawiedziony. Nieopodal Ośna Lubuskiego znajduje się aż 11 jezior, wiele lasów, wąwozów oraz pagórków. Kąpieliska oraz okolica pełna zieleni i szlaków turystycznych, sprawiają, że jest to okolica, którą z pewnością warto odwiedzić.

Jest to okolica bardzo chętnie odwiedzana przez turystów. Nic w tym dziwnego. Poza piękną przyrodą, w okolicy znajduje się wiele atrakcyjnych zabytków. Turyści mogą zobaczyć pozostałości średniowiecznych murów obronnych z 1477 roku. Posiadały aż 12 nasz oraz 1350 metrów długości. Zostały wykonane z głazów narzutowych oraz cegieł. Odwiedzając tę okolice warto zwrócić również uwagę na kościół św. Jakuba, wybudowany w 1298 roku, ponieważ jest to najstarsza budowla tego miasta. Interesującym obiektem architektonicznym jest z pewnością także kaplica cmentarna św Gertrudy, pochodząca z XV wieku. Warto odwiedzić także Muzeum Ziemi Torzymskiej, znajdujące się w ośniańskim ratuszu. Sam budynek, wzniesiony w 1517 roku również przyciąga wzrok i stanowi interesujące miejsce na mapie miasta. W miasteczku znajduje się również cmentarz żydowski, synagoga, wieża ciśnień oraz wiele zabytkowych kamienic.

Okolice Ośna Lubuskiego są otoczone piękną przyrodą, która od lat zachwyca i przyciąga turystów. Ze względu na swoje położenie, te okolice są czasem nazywane “Niebieską krainą”, ze względu na bliskość jezior. Jeśli szukasz miejsca na urlop, wakacje lub chociaż weekendowy wypad, z pewnością będzie to odpowiedni kierunek wyprawy.

 

OSNO logo 

źródło www.osno.pl

Galeria zdjęć

/

Filmy

OŚNO LUBUSKIE