Informacja o RODO

---> Czytaj więcej…

Zgadzam się

O miejscowości

Jest to miasto w Polsce położone w województwie podlaskim, które leży na Wysoczyźnie Drohiczyńskiej w południowej części województwa. Siemiatycze leżą przy drodze nr 19. Od Siedlec dzieli je jedynie 64 km. Historia tego zabytkowego miasteczka sięga połowy XV wieku. Od wieków tutejsza społeczność współtworzy odmienne religie i kulturę. Dużą grupę wśród tutejszej ludności tworzą nie tylko Polacy, ale i ludność pochodzenia żydowskiego czy Białorusini. Miejscowość Siemiatycze znajduje się obecnie w bezpośrednim sąsiedztwie granicy polsko-białoruskiej. Zastanawiasz się, jakie zabytki i atrakcje czekają na Ciebie w Siemiatyczach? Czytaj dalej i dowiedz się, co warto zobaczyć, będąc w okolicy!

Ciekawe zabytki w Siemiatyczach

Na miejscu znajduje się wiele zachowanych zabytków, których historia sięga początków miasta, czyli aż XV wieku. Do najciekawszych zabytków możemy zaliczyć, m.in.:

  • Cerkiew Świętych Apostołów Piotra i Pawła - cerkiew prawosławna z XIX wieku skrywa we wnętrzu ikonostas z 1908 wieku wraz z barokowymi ikonami Świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz św. Paraskiewy.
  • Klasztor Misjonarzy – zbudowany w późnobarokowym kształcie. Leży przy kościele Wniebowzięcia NMP.
  • Kościół Wniebowzięcia NMP – barokowa świątynia została ufundowana w XV wieku.
  • Synagoga – dawna synagoga obecnie pełni funkcję siedziby Muzeum Regionalnego.

Oprócz tego warto zobaczyć również dawną oranżerię z 1860 roku.

Siemiatycze – atrakcje

Do najciekawszych atrakcji w regionie zaliczają się:

  • Zalew w Siemiatyczach – strzeżone kąpielisko z piaszczystą plażą, molo, siłownią na świeżym powietrzu i placem zabaw to idealna propozycja na upalny dzień. To również duża atrakcja dla miłośników wędkarstwa!
  • Kasztelik w Olendrach – w gminie znajduje się tzw. Korona Podlasia, punkt widokowy, z którego możesz podziwiać tutejszy krajobraz!
  • Muzeum Diecezjalne im. Jana Pawła II w Drohiczynie – ok. 16 km od miasta, w gmachach dawnego zabytkowego klasztoru franciszkańskiego znajduje się Muzeum, w którym zgromadzono liczne unikatowe eksponaty.

Ponadto, w okolicy znajdują się liczne szlaki turystyczne. Przez miejscowość przechodzi również Szlak Architektury Drewnianej dostępny dla turystów przez cały rok.