Informacja o RODO

---> Czytaj więcej…

Zgadzam się

O miejscowości

Jest to malownicza wieś położona w województwie podlaskim, w powiecie siemiatyckim, w gminie Nurzec-Stacja. Grabarka to atrakcyjnie położona miejscowość, którą otaczają liczne lasy. Nieopodal przepływa również Moszczona, która uchodzi do Bugu. Na miejscu znajduje się także Góra Grabarka – najważniejsze prawosławne sanktuarium w Polsce, które przyciąga pielgrzymów z całego kraju.

Grabarka – atrakcje i zabytki

W okolicy znajduje się sporo atrakcji. Na turystów czeka m.in. Zalew w Siemiatyczach. Trzy sztuczne zbiorniki wodne pełnią funkcję rekreacyjną, ekologiczną i gospodarczą. Wraz z rozpoczęciem sezonu można korzystać z plaży miejskiej i kąpieliska ze specjalnie wydzieloną strzeżoną strefą. Nieopodal wsi znajdują się także m.in.:

 

  • Kasztelik Korona Podlasia – charakterystyczna budowla w kształcie średniowiecznego zamku,
  • Szlak bunkrów - Linia Mołotowa, Nadbużański Rejon Umocniony,
  • Most Kolejowy we Fronołowie - atrakcja dla miłośników kolei,
  • Miejsce pamięci polskich żołnierzy w Starych Mierzwicach,
  • Ścieżka przyrodnicza Trojan – obejmuje zespół kilku starorzeczy Bugu i malownicze jeziorko.

Niemniej jednak największą popularnością cieszy się Góra Grabarka.

Święta Góra Grabarka – serce prawosławia w Polsce

Jest to góra położona obok wsi o tej samej nazwie. Góra Grabarka to najważniejsze miejsce kultu religijnego wyznawców prawosławia w Polsce. Od stuleci zmierzają tu prawosławni pielgrzymi. Góra od 1710 roku jest świętym miejscem polskiego prawosławia. Na miejscu znajduje się monaster żeński Świętych Marty i Marii utworzony w 1947 roku oraz trzy klasztorne cerkwie – Przemienienia Pańskiego, Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy (refektarzowa) oraz Ikony Matki Bożej “Wszystkich Strapionych Radość”. Główna cerkiew Przemienienia Pańskiego jest świątynią parafialną. Jest ona również otwarta dla zwiedzających. Dlatego chętnie odwiedzają ją nie tylko wyznawcy prawosławia, ale także innych religii. Turyści powinni pamiętać jednak o zadbaniu o odpowiedni strój (długie spodnie i spódnice, przykryte ramiona) oraz o zakazie robienia zdjęć. Ponadto na Górze na zwiedzających czeka także cudowne źródełko oraz tysiące krzyży.