Informacja o RODO

---> Czytaj więcej…

Zgadzam się

Domy Tkaczy

Gdy w 1545 r., ustawa cesarska zezwala na uprawianie tkactwa i kowalstwa poza cechami, miasteczko staje się ośrodkiem płóciennictwa i sukiennictwa. Chełmsko jak inne miasta organizuje na wielką skalę skup wyrobów i ich eksport poza granice Śląska. Po zniszczeniach jakie przyniosła wojna trzydziestoletnia, następuje odbudowa Chełmska, w rynku powstają barokowe kamienice.

W 1707 roku cystersi z pobliskiego Krzeszowa budują zespół drewnianych domów dla tkaczy sprowadzonych z Czech, zwany „Dwunastoma Apostołami”. Domy te zostały postawione na wschód od rynku przy dzisiejszej ulicy Sądeckiej. Jest to obecnie najlepiej zachowany zabytkowy kompleks drewnianych budynków na Dolnym Śląsku, w którym jego budowniczowie ściany o konstrukcji zrębowej łączyli zamkami na jaskółczy ogon.

Do dnia dzisiejszego zachowało się 11 domów w zabudowie szeregowej z charakterystycznymi podcieniami, które kiedyś służyły jako miejsce sprzedaży płócien. Domy z dachami dwuspadowymi, krytymi gontem ustawione są szczytami do drogi, w szczytach domów ponad podcieniami zostały umieszczone drzwi na poddasze służące za magazyn. Do magazynu na poddaszu oraz niewielkiej piwnicy było również wejście z sieni. Wejście z podcieni prowadzi do dwutraktowego wnętrza, a niewielka sień oddziela małą izbę od kuchni. Druga część budynku służyła za warsztat, w którym umieszczone były jedne lub dwa krosna oraz mieszkanie dla całej rodziny.

Za domami teren stromo opada do strumienia, którego jeden brzeg wykorzystywano do moczenia i bielenia płótna natomiast drugi bardziej nasłoneczniony do suszenia.

Ponad 300-letnie domy są zamieszkane, w jednym z nich, urządzono izbę tkacką ze wszystkimi urządzeniami niezbędnymi do obróbki lnu.

Galeria zdjęć

/