Informacja o RODO

---> Czytaj więcej…

Zgadzam się

Gruczno

Gruczno to malowniczo położona wieś, 12 km na południe od Świecia, u podnóża wysoczyzny, która stromymi zboczami opada ku równinom Doliny Dolnej Wisły. Nad wsią wznosi się Góra św. Jana. Na jej szczycie od VII do XIV w. istniały osada i gród. Archeolodzy badający w latach 60. ubiegłego wieku teren grodziska odkryli ponad 400 grobów. W 41 z nich znaleziono narzędzia i okazałą biżuterię średniowieczną (kolie, bransolety, krzyżyki i inne). Można je oglądać na wystawie w Muzeum w Grudziądzu.

Stojący w centrum wsi neogotycki kościół został wybudowany pod koniec XVIII w., a w latach 1873-1876 gruntownie przebudowany. W Grucznie znajduje się również zabytkowy młyn z 1888 r. napędzany niegdyś turbiną wodną, którą w połowie XX w. zastąpiły silniki elektryczne. Młyn zakończył działalność w 1998 r., a obecnie jest siedzibą Towarzystwa Przyjaciół Dolnej Wisły i jest udostępniany dla zwiedzających.

Co roku w sierpniu na rozległych łąkach koło młyna w Grucznie odbywa się dwudniowy Festiwal Smaku, który w ciągu zaledwie kilku lat zyskał rangę najważniejszej imprezy kulinarnej w Polsce północnej. Festiwal to niepowtarzalna okazja, aby skosztować odmian miodu, wędlin, nalewek i powideł z całego regionu.

Galeria zdjęć

/