Informacja o RODO

---> Czytaj więcej…

Zgadzam się

Wieża Bracka

Wieża Bracka to najstarsza, najbardziej okazała i niewątpliwie jedna z najciekawszych budowli w Lubaniu. Jest otwarta dla zwiedzających, z jej szczytu można podziwiać zapierającą dech w piersiach panoramę.

Wieża Bracka została wzniesiona w 1318 r. Wzmacniała obronę najważniejszej bramy miejskiej i znajdującego się w jej bezpośrednim sąsiedztwie klasztoru franciszkanów. To właśnie od braci franciszkanów wywodzi się nazwa wieży i głównej bramy Lubania. Oprócz tego pełniła funkcje obserwacyjne. Ponadto jako jedyne założenie obronne w Lubaniu mogła stanowić samodzielny punkt oporu.

Wieża Bracka została zbudowana z kamienia bazaltowego na planie koła. Jest to budowla ośmiokondygnacyjna o wysokości 45 m. Grubość murów do piątej kondygnacji wynosi ok. 3 m. Pozostała cześć wieży ma grubość ścian ok. 2,5 m.

Pierwotnie wejście do wieży umieszczone było od strony miasta na wysokości drugiego piętra. Kolejna kondygnacja znajdowała się na tej samej wysokości, co chodnik strzelecki barbakanu przylegającego do wieży. Dopiero ponad nią umieszczono pierwsze otwory strzeleckie. Na wysokości piątego pietra ulokowano wykusz klozetowy. Powyżej znajdowało się urządzone w drugiej poł. XVII w. pomieszczenie dla strażników. Wszystkie stropy, z wyjątkiem ostatniego, położonego najwyżej, miały konstrukcję drewnianą. Wieżę wieńczyły dwa ganki osłonięte blankami oraz spiczasty dach. Blanki pierwszego krużganku miały ok. 2 m. wysokości. Tymczasem układające się schodkowo blanki najwyżej położonego ganku posiadały wysokość od 1 do 3 m.

Lubańskie obwarowania były kilkakrotnie świadkiem zmagań o miasto. Niemalże zawsze w ich trakcie ważną rolę odgrywała Wieża Bracka. Zazwyczaj to wokół niej koncentrowały się rozstrzygające walki o Lubań. Po raz pierwszy walki o Wieżę Bracką miały miejsce w roku 1431 w trakcie wojen husyckich. Ponownie nasza wieża stała się przedmiotem zmagań w czasie wojny trzydziestoletniej. W czasie tego konfliktu dwukrotnie, mianowicie w roku 1639 i 1641, żołnierze szwedzcy próbowali zburzyć Wieżę Bracką. Na szczęście żadna z prób nie zakończyła się ich sukcesem.

 
ZWIEDZANIE WIEŻY BRACKIEJ:
 
wtorek - piątek   11.00, 13.00 i 15.00
sobota                10.00-14.00
niedziela            10.00-16.00

kontakt dla grup zorganizowanych: 75 722 32 13, muzeum@muzeum-luban.pl

w soboty wstęp bezpłatny, w pozostałe dni bilety 3/2 zł.

Galeria zdjęć

/