Informacja o RODO

---> Czytaj więcej…

Zgadzam się

Wysoka Brama

Wrota Starego Miasta, to tylko nasz pomysł na nazwanie tego niezwykłego zabytku Olsztyna. W rzeczywistości to Wysoka Brama, która tę właściwą nazwę nosi od XIX wieku gdyż wcześniej była nazywana Bramą Górną.

Ta gotycka budowla wzniesiona została pod koniec XIV wieku, a jej powstanie związane było z rozbudową Olsztyna w 1378 roku.

Wysoka Brama przez wieki pełniła rolę obronną oraz jako punkt kontroli dla wszystkich którzy chcieli wjechać do miasta. Była wielokrotnie przebudowywana i modernizowana, a po jedne z takich modernizacji, w 1788 roku została przeznaczona na zbrojownię szwadronu dragonów. W XIX wieku utraciła swoją wartość obronną i wraz z większością murów i obwarowań miejskich była przeznaczona do rozbiórki. Uratowana przez pruskiego ministra ochrony zabytków nie podzieliła jednak losów miejskich fortyfikacji oraz pozostałych bram miejskich, Dolnej oraz Młyńskiej i przetrwała do naszych czasów.

Po przebudowie w 1880 roku i połączeniu jej z wybudowanym obok budynkiem aresztu została przeznaczona na więzienie, którego najbardziej znanym więźniem, w 1863 roku, był Wojciech Kętrzyński oskarżony o przemyt broni dla powstańców styczniowych.  

W 1895 roku przebite zostało przejście dla pieszych. Brama ma 23 metry wysokości z czego pierwotne gotyckie mury sięgają do 18,6 metra.

Galeria zdjęć

/