Informacja o RODO

---> Czytaj więcej…

Zgadzam się

Stawa Młyny

Stawa Młyny umieszczona w oficjalnym logo miasta to charakterystyczny dla Świnoujścia znak rozpoznawczy. Jest to 10 metrowy znak nawigacyjny w kształcie wiatraka usytuowany na końcu 350 metrowego Falochronu Zachodniego. Stawa Młyny powstała w latach 1873-1874, a na jej szczycie znajduje się  lampa, której pulsujące światło widać z odległości ok. 32 kilometrów Dzięki temu wpływające do portu statki nie trafią na mieliznę.

Stawa Młyny to symbol, który pojawia się na większości widokówek i pamiątek ze Świnoujścia. Warto się tam wybrać bo to doskonałe miejsce na, zrobienie ciekawego zdjęcia,  podziwianie zachodów słońca czy romantyczny spacer. W walentynkowym plebiscycie w 2015 roku świnoujski Wiatrak „Stawa Młyny” został wybrany przez internautów na najbardziej romantyczne miejsce Pomorza Zachodniego. Pewnie dlatego wiele par bierze ślub w tym niezwykłym miejscu. 

Ze Stawą Młyny wiąże się legenda, według której, powracający z dalekich rejsów marynarze starzeli się o wiele szybciej niż ich żony. Jedna z nich zrozpaczona wyglądem swojego ukochanego Krzysztofa, płakała nocą nad brzegiem morza. Gdy płacz usłyszał mieszkający w wiatraku na falochronie stary młynarz,  zabrał marynarza do siebie i poddał go sekretnym kuracjom, dzięki którym marynarz odmłodniał. Wieść szybko się rozniosła i inni marynarze tłumnie przybywali do starego młynarza, który miał dobre serce i nikomu nie odmówił pomocy. A gdy umarł okazało się, że nikt dokładnie nie wie w jaki sposób przywracał ludziom młodość. Marynarze pamiętali tylko to, że młynarz robił im okłady z błota i kazał spacerować po plaży oraz kąpać się w morzu.

Dlatego każdy, kto chce zachować młody wygląd powinien przyjechać do Świnoujścia, dużo  spacerować brzegiem morza wdychając zbawienny jod, kąpać się w morzu i  korzystać z błotnych zabiegów w gabinetach odnowy biologicznej. My skorzystaliśmy z tych rad i dzięki temu wyjechaliśmy ze Świnoujścia zrelaksowani i odmłodzeni, dlatego polecamy to miejsce.

Galeria zdjęć

/