Informacja o RODO

---> Czytaj więcej…

Zgadzam się

O miejscowości

Świnoujście jest jednym z najbardziej atrakcyjnych miast północno-zachodniej Polski i jako  jedyne w Polsce leży na kilkudziesięciu wyspach, zajmując powierzchnię 202,07 km². Co ciekawe, z każdym rokiem ten obszar się powiększa, bo prądy morskie ciągle nanoszą piasek na plaże. Świnoujście to jeden z czterech kluczowych portów w Polsce, baza marynarki wojennej, a jednocześnie znane uzdrowisko i chętnie odwiedzana miejscowość turystyczna. Terminal promów morskich w Świnoujściu zapewnia stałe połączenia z Danią i Szwecją.

Pomimo, że Świnoujście nazywa się krainą 44 wysp, to zamieszkane są tylko trzy z nich: Uznam, Wolin i Karsibór.

Wyspa Uznam to przede wszystkim dzielnica nadmorska wraz z obiektami turystyczno-uzdrowiskowymi. Na 40 km² mieszka 80% ludności Świnoujścia, reszta wyspy, ok. 380 km², znajduje się po niemieckiej stronie. To tu znajduje się chyba najpiękniejsza plaża, która jest jednocześnie najszerszą w Polsce. Od niedawna Świnoujście może poszczycić się także aż trzema promenadami Promenadą Historyczną, Promenadą Zdrowia i Promenadą Transgraniczną, które są piękną wizytówką miasta. W zachodniej części Świnoujścia na wyspie Uznam, przebiega granica polsko-niemiecka z otwartym dla ruchu drogowego przejściem Świnoujście-Ahlbeck. W południowo-zachodniej części można skorzystać z przejścia Świnoujście-Garz. Brak kontroli paszportowej sprawia, że miasto jest chętnie odwiedzane przez turystów z Niemiec i ze Skandynawii.

Wyspa Wolin o powierzchni 265 km² to największa polska wyspa. Oddzielona jest od stałego lądu cieśniną Dziwną, tworzącą rozlewiska zatok Cichej i Madejskiej, Zalewu Kamieńskiego i Jeziora Wrzosowskiego. Na wyspie znajduje się najwyższa w Polsce i jedna z najwyższych w Europie latarnia morska (65 m) oraz obiekty Muzeum Obrony Wybrzeża Fort Gerharda i Podziemne Miasto.

Trzecią zamieszkałą wyspa jest Karsibór – raj dla zwolenników agroturystyki, wędkarzy i pasjonatów sportów wodnych. Na północy wyspy utworzono ostoję ptaków Karsiborska Kępa, gdzie na  powierzchni 180 hektarów żyje blisko 140 gatunków ptaków. Warto tu zwiedzić także późnogotycki kościół z pięknym XVI wiecznym ołtarzem.

Świnoujście to Wyspy możliwości. To nie są puste słowa, bo na odwiedzających to miasto gości czeka wiele atrakcji turystycznych, wyjątkowy mikroklimat, przepiękna najszersza w Polsce plaża z wyjątkowo ciepłą wodą, a także różnorodna baza noclegowa od 5 gwiazdkowych hoteli, poprzez pensjonaty, po agroturystykę. Dużą wagę przykłada się tutaj do tego, aby turysta czuł się bezpiecznie i komfortowo, dlatego obiekty zostały dostosowane do turystyki w nowych czasach.

Byliśmy, sprawdziliśmy – rzeczywiście tak jest. Dlatego bardzo polecamy Świnoujście jako kierunek wakacji. Rekomendujemy to miejsce zarówno tym, którzy już tu kiedyś byli – żeby zobaczyli jak miasto się rozwinęło, jak i niedowiarkom – żeby przekonali się, że to wcale nie jest koniec świata lecz, jak mawiają mieszkańcy Świnoujścia „Tu zaczyna się Polska”. Świnoujście to unikatowe miejsce w naszym kraju oferujące turystom bogaty wachlarz możliwości, z których każdy znajdzie coś dla siebie.

Galeria zdjęć

/