Informacja o RODO

---> Czytaj więcej…

Zgadzam się

Muzeum Obrony Wybrzeża - Fort Gerharda

Fort Gerharda oraz Podziemne Miasto, zlokalizowane na wyspie Wolin, są jednymi z najciekawszych obiektów turystycznych Świnoujścia wchodzącymi w skład Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.

Fort Gerharda wzniesiony został w latach 1848 - 1859 na wschodnim brzegu Świny, która w tym miejscu wpada do morza. Stanowił jeden z dwóch głównych obiektów Twierdzy Świnoujście broniących wejścia do portu. Jest to jeden z najlepiej zachowanych pruskich fortów nadbrzeżnych, które powstały w XIX-wiecznej Europie.

Od 2010 roku Fort Gerharda jest siedzibą Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu, które powstało z inicjatywy pasjonatów historii miasta, a od 2004 roku również siedzibą Grupy Rekonstrukcyjnej 34 Pułku Fizylierów im. Królowej Victorii.

Aby zainteresować turystów niezwykłą historią fortu, powstał oryginalny projekt niekonwencjonalnego sposobu zwiedzania. Po wszystkich zakamarkach fortu turyści oprowadzani są przez przewodnika ubranego w mundur żołnierza pruskiego, który w zabawny sposób prowadzi przyspieszony kurs szkolenia rekrutów przedstawiając jednocześnie historię obiektu. Taka forma, pełna ekspresji i humoru oraz elementów szkolenia szybko zyskała uznanie turystów niezależnie od wieku.

W zbiorach muzeum znajduje się wiele cennych eksponatów związanych z historią Twierdzy Świnoujście. Wśród nich znajdziemy kolekcje umundurowania, broni, armat, dokumentów i pamiątek oraz wyposażenia żołnierzy stacjonujących w twierdzy.

Fort Gerharda oraz położone w odległości około 5 kilometrów Podziemne Miasto należą do obowiązkowych elementów programu zwiedzania Świnoujścia, które polecamy jako wyjątkową atrakcję zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

 

Czas i zasady zwiedzania Fortu Gerharda:

W sezonie turystycznym przewodnik wyrusza z rekrutami na szkolenie co około 30 minut. Po sezonie fort zwiedza się indywidualnie ze specjalnie przygotowanymi plano-przewodnikami.

W przypadku grup zorganizowanych istnieje możliwość rezerwacji i ustalenia indywidualnego terminu szkolenia.

Szkolenie rekrutów trwa około 75 minut.

tel. 532-373-248 oraz 503-741-307 

e-mail: fort@fort-gerharda.pl

 

Fort otwarty jest:

Od 1 maja do 30 czerwca                - codziennie od 09.30 do 17.00

Od 1 lipca do 30 września               - codziennie od 09.30 do 19.00

Od 1 października do 30 kwietnia - codziennie od 10.00 do 16.00

Galeria zdjęć

/