Informacja o RODO

---> Czytaj więcej…

Zgadzam się

Muzeum Obrony Wybrzeża - Podziemne Miasto

Podziemne Miasto to należący do Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu, obiekt militarny, o którego istnieniu do 2013 roku mało kto wiedział, bo była to jedna z najpilniej strzeżonych tajemnic wojskowych w Polsce.

Podziemne Miasto na wyspie Wolin jest pozostałością po dawnej Baterii Vineta będącej częścią fortyfikacji, którą wybudowali Niemcy w latach 1935-1938 aby bronić morskiej bazy Kriegsmarine. W 1939 r. baterię obsadzono załogą artylerzystów i odbyło się pierwsze próbne strzelanie - używano potężnych dział kaliber 150 mm ważących 6 ton każde, o zasięgu 15 kilometrów.

W skład kompleksu Podziemne Miasto wchodzą również wybudowane w 1965 roku podziemne korytarze, łączące potężne schrony dawnej Baterii Vineta, fortyfikacje polowe, stanowiska artylerii przeciwlotniczej i inne wzmocnienia. Schrony są połączone podziemnymi korytarzami. Znajdują się tam toalety, salonka i apartament dla dowódcy, prysznice, filtry wentylacyjne, hydrofory oraz nowoczesne systemy łączności i spiżarnie. Było to w pełni autonomiczne „podziemne miasto”, a w razie wojny można było tam  przebywać nawet wiele miesięcy. Ten samowystarczalny kompleks Zapasowego Stanowiska Dowodzenia Dowódcy Frontu Polskiego był ściśle tajnym ośrodkiem wojskowym dla najwyższych władz wojskowych polskiej armii w okresie „zimnej wojny”. Wiedzieli o nim tylko nieliczni najwyżsi rangą oficerowie. Odbywającymi się tu ćwiczeniami kierował m.in. generał Wojciech Jaruzelski.  

Tak samo jak w Forcie Gerharda, tak i w Podziemnym Mieście zwiedzanie odbywa się w sposób niekonwencjonalny. Turystów oprowadzają przewodnicy ubrani w mundury żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego, którzy historię kompleksu opowiadają w niezwykle zabawny sposób.

Załączamy kilka zdjęć, które zrobiliśmy podczas zwiedzania Podziemnego Miasta. Mamy nadzieję, że zachęcą Was do odwiedzenia tego niezwykłego miejsca. Uwieczniliśmy też naszego mega pozytywnego przewodnika - kaprala, który nie dość, że jak to „stary żołnierz” wszystko widzi i wszystko wie J, to jeszcze bardzo ciekawie potrafi przekazać swoją wiedzę również w języku niemieckim i angielskim.

 

Czas i zasady zwiedzania Podziemnego Miasta:

Zwiedzanie, czyli szkolenie rekrutów, odbywa się wyłącznie z przewodnikiem.

W przypadku grup zorganizowanych istnieje możliwość rezerwacji i ustalenia indywidualnego terminu szkolenia.

Szkolenie rekrutów trwa około 120 minut.

tel. 789-07-22-44 

e-mail: agata.kucharska@podziemne-miasto.pl

 

Podziemne Miasto otwarte jest:

1 maja - 30 czerwca                - środy, soboty, niedziele  10.30, 12.30, 15.00

1 lipca - 31 sierpnia                - codziennie 10.30, 11.30, 12.30, 14.00, 15.00,                                                              16.30

1 września - 30 września       - codziennie 12.30 oraz 15.00

1 października - 30 kwietnia - soboty, niedziele 10.30 oraz 15.00

Galeria zdjęć

/