Informacja o RODO

---> Czytaj więcej…

Zgadzam się

Dzwonnica - Wieża Radziejowskiego

Najwyższa gotycko - barokowa budowla Wzgórza Katedralnego, zwana również Wieżą Radziejowskiego, usytuowana w południowo - zachodnim narożniku, wzniesiona na przełomie XVI i XVII w.

Wieża pełniła od 1685 r. trzy funkcje: dzwonnicy, punktu obserwacyjnego i latarni morskiej. Jej odbudową w 1683 roku zajął się biskup Michał Stefan Radziejowski. Zniszczona ponownie w 1945 roku została odbudowana w latach 1972-1973.

Na wysokości 70 m n.p.m. znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę Fromborka i okolic.

Wewnątrz uwagę zwiedzających przyciąga tajemnicza metalowa kula, majestatycznie poruszająca się na stalowej lince. To unikatowe wahadło Foucaulta, służące do naocznego stwierdzenia obrotowej natury Ziemi. Nazwa pochodzi od nazwiska francuskiego fizyka, który jako pierwszy wykonał to doświadczenie w 1851 roku.

W przyziemiu dzwonnicy mieści się planetarium. Wyposażone w aparaturę firmy Carl Zeiss wyświetla na kopule o średnicy 8 m obrazy nieba widoczne z dowolnego miejsca na Ziemi niezależnie od pory dnia i roku.

Przedstawia na sztucznym niebie drogę Słońca, planet, komet i sztucznych satelitów oraz obrazy gwiazd. W planetarium można również przyjrzeć się meteorytom umieszczonym w gablotach.

Galeria zdjęć

/