Informacja o RODO

---> Czytaj więcej…

Zgadzam się

O miejscowości

Wieluń, niegdyś gród królewski i stolica ziemi wieluńskiej, ma wielowiekową i bogatą historię, której świadkami są dzisiejsze liczne zabytki przeszłości. To ponad 700-letnie miasto z wieloma cennymi zabytkami i fragmentami miejskich fortyfikacji jest jedynym, w regionie, z zachowanym średniowiecznym układem zabudowy starego miasta.

Brama Krakowska wraz z ratuszem, mury obronne, barokowy zespół klasztorny Reformatorów, najstarszy w Wieluniu kościół poaugustiański wybudowany w stylu wczesnego gotyku oraz gotycki kościół popauliński to tylko niektóre z atrakcji turystycznych Wielunia.

Jednak Wieluń to nie tylko zabytki, turyści spragnieni wypoczynku znajdą wytchnienie w parku miejskim, który powstał w 1852 r. W skład drzewostanu parku wchodzą buki, klony, wiązy, dęby szypułkowe, kasztanowce, jesiony, robinie, lipy, brzozy i wierzby. Najokazalsze drzewa rosną w najstarszej części parku wzdłuż ul. Piłsudskiego. W miejscu dawnej fosy przebiega rów z ciekiem wodnym zasilanym ze źródeł w klasztorze bernardynek, ponadto w południowo-zachodniej części znajduje się staw z fontanną.

Znaczącym uatrakcyjnieniem walorów turystycznych miasta są jego okolice, a w szczególności niewielkie XVI-wieczne drewniane kościoły wybudowane w jednolitym stylu architektonicznym zwanym wieluńskim.   

WIELUN logo 

źródło www.um.wielun.pl

Galeria zdjęć

/

Filmy

WIELUŃ