Informacja o RODO

---> Czytaj więcej…

Zgadzam się

O miejscowości

Jawor, leżący w centrum Dolnego Śląska, przy drodze krajowej Nr 3 Szczecin-Jakuszyce, w pobliżu autostrady A4, mógłby obdzielić swoimi zabytkami niejedno miasto.

Z Jaworem kojarzą się głównie trzy budowle - Ratusz, Kościół Pokoju i Kościół św. Marcina.

Ten pierwszy, swą 65 metrową wieżą sięga chmur w samym centrum miasta. Ogromna bryła Ratusza zwraca uwagę neorenesansową architekturą i największymi witrażami w budowli świeckiej na Dolnym Śląsku, widocznymi w oknach Sali Rajców.

Bezpośrednio do Ratusza przylega Teatr Miejski, z jedną z najpiękniejszych w Polsce sal teatralnych.

W Rynku, który do dziś wiernie oddaje wytyczony w średniowieczu układ urbanistyczny, zachowało się wiele przepięknych kamieniczek z XVI-XVIII w.

Hitem sezonu turystycznego jest możliwość wejścia na wieżę widokową na Zamku Piastowskim, z której podziwiać można widok na stare miasto i panoramę Pogórza Kaczawskiego.

Miasto słynie z organizowanych od wielu lat Jaworskich Koncertów Pokoju – prawdziwej muzycznej uczty w wykonaniu światowej sławy artystów. Koncerty odbywają się od maja do września każdego roku we wnętrzu Kościoła Pokoju.

Inny charakter ma Święto Chleba i Piernika, czyniące z Jawora w każdy ostatni weekend sierpnia Polską Stolicę Chleba. Dziesiątki wystawców, smak i tradycje piekarnicze narodów z wielu krajów Europy, koncerty muzyczne i mnóstwo atrakcji - to wszystko czeka na każdego, kto zdecyduje się te trzy dni spędzić właśnie w Jaworze.

 

 


 

 

 

źródło www.jawor.pl

Galeria zdjęć

/

Filmy

Jawor - Spacer ulicami
Jawor - Kościół Pokoju

Przewodniki

Jawor w trzy dni Jawor - Kościół Pokoju