Informacja o RODO

---> Czytaj więcej…

Zgadzam się

O miejscowości

Stolica Warmii ma turystom wiele do zaoferowania, dlatego każdego roku przyciąga do siebie zwiedzających nie tylko z kraju, ale także z zagranicy. W mieście można zobaczyć wiele zabytków, przespacerować się brzegiem jeziora i nacieszyć pięknymi krajobrazami.

Zwiedzanie warto zacząć od Starego Miasta. Pierwszym, charakterystycznym obiektem jest Wysoka Brama, jedyna ocalała z trzech istniejących niegdyś bram miejskich, górująca nad starówką i oddzielająca ją od centrum miasta. Przed nią możemy zobaczyć wykopaliska archeologiczne, które odsłoniły fundamenty dawnego barbakanu. Na starówce znajduje się wiele zabytkowych budynków, takich jak Stary Ratusz, obecnie pełniący funkcję biblioteki. Popularnym obiektem turystycznym jest Bazylika św. Jakuba, która zachwyca swoim gotyckim wnętrzem. Warto zwrócić uwagę np. na średniowieczny obraz przedstawiający ukrzyżowanie Chrystusa.

Obowiązkowym punktem w dzienniku turysty jest Zamek Kapituły Warmińskiej, który od 1921 roku pełni rolę muzeum. W jego wnętrzu znajdują się zbiory sztuki oraz rzemiosła. Szczególną uwagę warto zwrócić na stojący na dziedzińcu pogański posąg kultowy, czyli tzw. Babę Pruską. Między zamkiem, amfiteatrem, a kościołem ewangelickim znajduje się pomnik Mikołaja Kopernika. Słynny astronom był związany z miastem w czasie pełnienia funkcji administratora dóbr kapituły warmińskiej w latach 1516-1519 oraz 1520-1521 gdy organizował obronę Olsztyna przed atakiem wojsk krzyżackich.

Olsztyn to piękne miasto, pełne zachwycających krajobrazów. Oczywiście nie można mówić o stolicy Warmii, bez wspomnienia o jeziorach. Największe z nich to jezioro Ukiel, mające ponad 400 hektarów powierzchni nad brzegiem którego znajduje się nowoczesna plaża miejska. Chcąc wybrać się na spacer ze starówki, warto swoje kroki skierować nad jezioro Długie. Graniczy ono z lasem miejskim, który również stanowi bardzo atrakcyjne miejsce na piesze wycieczki np. szlakiem im. Alojzego Śliwy.

Galeria zdjęć

/