Informacja o RODO

---> Czytaj więcej…

Zgadzam się

Jezioro Drawsko

Jest to największe jezioro na terenie Gminy Czaplinek, o powierzchni 1871 ha i maksymalnej głębokości 83 metrów. Jest to dwunaste pod względem wielkości jezioro w Polsce, a największe na Pojezierzu Drawskim i drugie pod względem głębokości w Polsce.

Statystycznie nie ma rankingu jezior wg urody, ale dla każdego mieszkańca Czaplinka jezioro Drawsko jest najpiękniejszym jeziorem na świecie. Dla każdego, kto kocha wodę, wizyta nad tym pięknym jeziorem, powoduje, że przyznaje rację czaplinianom. O jego niezwykłej atrakcyjności decyduje wiele czynników: wielkość, znaczna rozpiętość, długie, czasami przypominające fiordy zatoki, dwanaście wysp na czele z Bielawą, jedną z największych w Polsce wysp jeziornych, szmaragdowy kolor wody, piaszczyste plaże i kamienne, podwodne rafy.

Swój niecodzienny kształt zbiornik zawdzięcza lodowcowi – jego topniejące wody, wyrzeźbiły kilka rynien, które skrzyżowały się w miejscu dzisiejszego jeziora Drawsko. Dzięki temu na jeziorze można uprawiać żeglarstwo przy każdym wietrze – z każdej strony zbiegają się długie zatoki, stwarzające wspaniałe warunki dla żaglówek i desek z żaglem. Znaczna rozpiętość powoduje jednak, że wiatr jest na jeziorze bardzo silny, fale nierzadko osiągają nawet wysokość jednego metra. Mogą być one niebezpieczne dla osób pływających po jeziorze zarówno w kajakach, wędkarskich łódkach i tych z żaglami.

Liczni kajakarze, to znak, że przez Drawsko przepływa Drawa i tu się rozpoczyna kajakowy szlak tej rzeki. Wędkarze i rybacy świadczą o tym, że jezioro jest zasobne w ryby. Płetwonurkowie szukają w głębokich odmętach tajemnic, także takich jak istniejące pod jeziorem podwodne pieczary.

Galeria zdjęć

/