Informacja o RODO

---> Czytaj więcej…

Zgadzam się

Zamek

Najmocniej wrośnięty w historię Toszka jest zamek. Początkowo warowny, wielokrotnie przebudowywany, łączy w sobie elementy stylu gotyckiego i baroku.

Od 1246 roku zamek posiadał charakter siedziby książęcej, przez kilka lat mieszkała w nim księżna Judyta wdowa po księciu Mieszku II Otyłym.

Po wielkim pożarze w 1578 r. zamek odbudowali Redernowie w stylu renesansu, a rozbudowali Collonowie w XVII wieku, przekształcając go w rezydencję. Wśród kolejnych właścicieli należy wspomnieć Adolpha von Eichendorffa, ojca Józefa - wybitnego poety okresu romantyzmu.

Ostatnimi prywatnymi właścicielami zamku byli przedstawiciele rodu von Gaschin, z którym wiąże się najsławniejsza toszecka legenda o złotej kaczce. W 1811 r. podczas kolejnego pożaru starająca się wydostać z płomieni Gizela Gaschin, zdołała zabrać złotą kaczkę siedzącą na 11 złotych jajkach, by w trakcie ucieczki zakopać ją w podziemnym przejściu. Loch się zawalił, a Księżna kaczkę zgubiła z trudem ratując życie. Do dziś nikt kaczki nie odnalazł. Od tamtej pory zamek był całkowicie opuszczony.

Z zamkiem związana jest również legenda o duchu białej damy pojawiającej sięw pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych. To duch córki strażnika wrzuconej przez okrutnego grafa, z zupełnie irracjonalnych powodów do lochów, ukazujący się w rocznicę śmierci.

Obecnie w częściowo odbudowanej warowni zamku mieści się Centrum Kultury „Zamek w Toszku”, które organizuje festyny, wystawy, koncerty, spotkania z artystami oraz prowadzi sekcje artystyczne dla dzieci i młodzieży

Galeria zdjęć

/