Informacja o RODO

---> Czytaj więcej…

Zgadzam się

Muzeum Ziemi Leżajskiej - Wystawa Etnograficzno Zabawkarska

Wystawa Etnograficzno – Zabawkarska jest jedną z trzech stałych ekspozycji w Muzeum Ziemi Leżajskiej. Wystawa ma za zadanie promować lokalną wytwórczość i gromadzić eksponaty z nią związane oraz zachować informacje o tradycjach i obyczajach charakterystycznych Ziemi Leżajskiej. 

Leżajskie zabawkarstwo zaliczane jest do grupy małopolskiej mającej swe źródła w zabawkarstwie lwowsko – jaworowskim. Kształty zabawek, ich rodzaje a także kolorystyka wskazują na pochodzenie wschodnie. Około roku 1900 Wydział Krajowy postanowił utworzyć w Jaworowie pierwszą szkołę zabawkarską , w której uczyło się zawodu około 30 osób. Uczniowie Szkoły Przemysłu Drzewnego  pochodzili z różnych okolic kraju i po powrocie często zakładali podobne ośrodki na swoim terenie. Tak właśnie postąpił Marcin Garbacki, zakładając w Leżajsku wytwórnię zabawek. W roku 1950 powstała w Leżajsku cepeliowska spółdzielnia „Chałupnik”, która produkowała zabawki. Skupywała je również od poszczególnych wytwórców z Leżajska i okolic.

Oprócz zabawek na ekspozycji prezentowane są bibułkowe kwiaty. Są to różnego rodzaju kolorowe  bukiety, które  realistycznie naśladują żywe kwiaty. Bibułkarstwo  to umiejętność wykonywania z bibuły elementów zdobniczych. Barwne kompozycje wykorzystywano do dekoracji obrazów i przydrożnych kapliczek. Kunszt ich wykonywania zależał od umiejętności , dokładności  i talentu wykonawcy.

Całość wystawy dopełniają wiszące u sufitu piękne pająki wykonane ze słomy i kwiatów z bibuły. Ich wielkość, bogata kolorystyka i precyzja wykonania przykuwa uwagę i wzbudza podziw turystów. Takimi właśnie pająkami zdobiono wnętrze domu  na Święta Bożego Narodzenia, zanim do Polski dotarła choinka.

Eksponaty regionalne z  I poł. XX w. tworzą część etnograficzną wystawy. Należą do nich zarówno przedmioty codziennego użytku jak serownica, maślniczki, mątewki, maglownice ręczne, żarna, balie i cebrzyki jak i służące do obróbki lnu i konopi  ( kołowrotki, międlice, cierlice, szczotki) do, naprawy  uprzęży końskiej (zydel rymarski ), do prac polowych (socha, widły, sierpy).  Pokryta  patyną dziejową modrzewiowa belka stropowa z chaty wiejskiej  z Siedlanki – 1760 r. przykuwa uwagę turystów swoją historią tożsamą z dziejami dworu.

 

Godziny Otwarcia Muzeum Ziemi Leżajskiej

CZERWIEC – SIERPIEŃ

PONIEDZIAŁEK – 9:00 – 16:00
( Wstęp bezpłatny dla turystów indywidualnych bez przewodnika )
( Grupy zorganizowane zapraszamy w pozostałe dni tygodnia )
Ekspozycja Browarnictwa – wstęp płatny

WTOREK – 9:00 – 18:00
ŚRODA - 9:00-16:00
CZWARTEK – 9:00 – 16:00
PIĄTEK - 9:00- 16:00
SOBOTA - 10:00- 16:00
NIEDZIELA - 10:00 – 16:00

WRZESIEŃ- MAJ

PONIEDZIAŁEK – 9:00 – 16:00
( Wstęp bezpłatny dla turystów indywidualnych bez przewodnika )
( Grupy zorganizowane zapraszamy w pozostałe dni tygodnia )
Ekspozycja Browarnictwa – wstęp płatny

WTOREK – 9:00 – 18:00
ŚRODA – 9:00 – 16:00
CZWARTEK – 9:00 – 16:00
PIĄTEK – 9:00 – 16:00
SOBOTA – nieczynne
NIEDZIELA – 10:00 – 16:00

Galeria zdjęć

/