Informacja o RODO

---> Czytaj więcej…

Zgadzam się

Poklasztorny zespół oo. bernardynów

Zespół poklasztorny składa się z gotyckiego kościoła p.w. Wniebowzięcia NM Panny i konwentu. Świątynia została poświęcona w 1489r.

W latach 1565-1638 klasztor należał do miasta, które urządziło w nim m. in. szkołę protestancką.

W 1810r. w wyniku kasacji zakonu stał się on własnością państwa. Wówczas mieścił się w nim arsenał wojskowy, a w samym budynku zakonnym policyjny urząd śledczy. W latach 1845-1964 popadał w ruinę.

W 1964r. został przekazany Muzeum Regionalnemu, które w okresie od 1964 do 1986r. przeprowadziło generalny remont i prace konserwatorskie.

Wewnątrz znajdują się późnogotyckie freski z przedstawienia Męki Pańskiej, postaci św. Bernardyna, stygmatyzacji św. Franciszka, Ostatniej Wieczerzy (fragmenty), Upadku pod krzyżem.

We wnętrzu kościoła i klasztoru zachowały się cenne XVI i XVII - wieczne polichromie. Na sklepieniu w kościele znajdują się malowidła z motywem roślinnym oraz siedemnastowieczne malarstwo iluzjonistyczne (nawy boczne).

12 grudnia 1986r. nastąpiło uroczyste otwarcie muzeum w wyremontowanym obiekcie.

W części klasztornej eksponowane są wystawy pokazujące główne kolekcje muzeum w Jaworze, a także zbiory innych muzeów, kolekcjonerów prywatnych, dzieła współczesnych artystów polskich i zagranicznych.

Muzeum posiada obecnie ponad 5.000 eksponatów. Zakres zbiorów obejmuje: zabytki artystyczno-historyczne m.in. malarstwo, grafikę rzeźbę, bogaty zestaw zabytków dokumentujących dzieje i kulturę Jawora oraz jego okolic, militaria, zabytki cechowe i wyroby konwisarskie; archeologiczne od neolitu po okres wpływów rzymskich; etnograficzne z kolekcjami mebli, obrazków na szkle i czepców śląskich; mineralogiczne, paleontologiczne i przyrodnicze.

Wśród tak różnorodnych eksponatów muzeum posiada zabytki wyjątkowo wartościowe. Należą do nich dokumenty z XIV - XVIII w., a wśród nich księgi sądowe miasta Jawora z lat 1381 - 1427 spisane rylcem na drewnianych tabliczkach.

Muzeum w Jaworze rozpoczęło swoją działalność w 1929 roku. W partycjuszowskiej willi znalazły swoje miejsce bogate zbiory, w większości dary jaworskich mieszczan, organizacji cechowych, bractwa strzeleckiego, a także instytucji kościelnych. Po II wojnie światowej muzeum wznowiło swoją działalność w 1949r.

Muzeum Regionalne w Jaworze
ul. Klasztorna 6
59 - 400 Jawor
tel/fax 76 870-23-21, tel. 76 870-30-86
e-mail:muzeum@muzeumjawor.pl

Czynne dla zwiedzających:


kwiecień - październik       środa - niedziela w godz. 10.00 - 17.00
listopad - marzec              środa - niedziela w godz. 10.00 - 16.00

w środę wstęp bezpłatny

poniedziałek, wtorek - nieczynne

Galeria zdjęć

/