Informacja o RODO

---> Czytaj więcej…

Zgadzam się

W pobliżu Głogówka - Pałac w Mosznej

Zaledwie ok. 17 kilometrów na północ od Głogówka położona jest niewielka wieś Moszna, która słynie z niezwykłego pałacu. Historia pałacu, która związana jest z jego obecnym wyglądem, zaczyna się w roku 1866 gdy istniejącą wówczas barokową rezydencję (najstarsza część obecnej budowli) nabył Hubert von Tiele-Winckler.

W nocy z 2/3 czerwca 1896 roku barokowa rezydencja częściowo spłonęła, jednak została odbudowana w pierwotnym kształcie. Nowy właściciel, spatkobierca zmarłego w 1893 roku Huberta von Tiele-Winckler, Franz-Hubert nie poprzestał wyłącznie na odbudowie ale rozbudował istniejącą rezydencję dodając skrzydło wschodnie wraz z oranżerią. Nowa część powstała w stylu neogotyckim ok. 1900 roku.

Kolejna rozbudowa prowadzona była w latach 1911-1913, powstało wtedy, w stylu neorenesansowym, skrzydło zachodnie.

Pałac w Mosznej otoczony jest parkiem, będącym częścią Parku Krajobrazowego, z cennym drzewostanem oraz skupiskami rododendronów.

Podczas II wojny pałac nie uległ zniszczeniu, największe straty w wyposażeniu oraz przechowywanych w pałacu dziełach sztuki, nastąpiły podczas stacjonowania w nim oddziałów armii radzieckiej w 1945 roku.

Galeria zdjęć

/